Mokslo populiarinimo knygos visiems

Trečioji pramonės revoliucija

Lietuvos mokslų akademijos iniciatyva pradeda leisti mokslo populiarinimo knygų seriją lietuvių kalba “Mokslas visiems”. Bus išleista dvylika knygų, kurių autoriai išsamiai ir suprantamai atskleidžia šiuolaikinio mokslo bei technologijų vystymosi tendencijas pasaulyje. Demonstruoja sąsajas ne tik tarp įvairių mokslo sričių, bet ir tai, kaip technologijos (pvz., internetas) veikia visuomenę, keičia socialinius procesus ir mūsų mąstymą. Parodo šiuolaikinio mokslo funkcionavimo mechanizmus, jo poveikį visuomenei, jos etikai, žmonių sveikatai bei politikai ir atvirkščiai.

Visas knygas pdf formatu nemokamai galite atsisiųsti iš mūsų svetainės. Kviečiame skaityti!

 

mcith_1_virselis1.    The Third Industrial Revolution: How Lateral Power Is Transforming Energy, the Economy, and the World – Jeremy Rifkin
Kiek bendresnio pobūdžio knyga, pasakojanti apie ekonomikos vystymosi tendencijas, apie energetiką, politiką ir technologijas. Autorius analizuoja susiklosčiusią padėtį pasaulio ekonomikoje ir siūlo įdomius sprendimus, galinčius išgelbėti žmoniją nuo daugelio energetinių, ekologinių ir politinių problemų. Jo manymu, bręsta trečioji pramonės revoliucija, ir jai reikia ruoštis. Šia vizija, naująja ekonomikos paradigma jau naudojasi Europos Parlamentas.
Pramonės Revoliucija, varoma naftos ir kito iškastinio kuro, juda link pavojingos baigtinės fazės. Dujų ir maisto kainos kyla, nedarbo lygis išlieka aukštas, vartotojų ir vyriausybių skolos auga, o atsigavimas lėtėja. Dėl naujos antros globalios ekonomikos žlugimo grėsmės  žmonijai reikalingas tvarus ekonominio žaidimo planas ateičiai.
Šioje knygoje J. Rifkin tyrinėja kaip interneto technologijos ir atsinaujinanti energija susivienija „Trečiajai pramonės revoliucijai“, siūlydamas įsivaizduoti šimtus tūkstančių žemės gyventojų patiem gaminantis žaliąją energiją namuose, darbe, gamyklose, ir dalinantis ja vienam su kitu „energetiniame internete“.
J. Rifkin aprašo kaip penki „Trečiosios pramonės Revoliucijos“ ramsčiai sukurs tūkstančius verslų, milijonus darbo vietų, bei nuves link esminio žmonijos santykių pertvarkymo, nuo hierarchijos link horizontalios valdžios, kas paveiks tiek verslo, tiek visuomenės valdymo būdus.
J. Rifkino vizija jau įgauna populiarumą visame pasaulyje. Europos Sąjungos Parlamentas išleido formalią deklaraciją kviečiančią remti šią viziją, o kitos Azijos, Amerikos, Azijos šalys ruošia savas iniciatyvas naujai ekonomikos paradigmai įgyvendinti. Atsisiųsti.

 

mcith_2_virselis2.    The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature – Matt Ridley
Vieno geriausių Didž. Britanijos mokslo populiarintojų jau klasikine tapusi knyga apie žmogaus prigimties evoliuciją, įskaitant mūsų lytinius papročius. Šmaikščiai ir išradingai lyginama su gyvūnų elgesiu įrodant, kaip netoli mes esame nuo jų nutolę. Labai platus pavyzdžių spektras, puiki kalba. Atsisiųsti.

 

mcith_3_virselis3.    Pandora‘s Seed: The Unforeseen Cost of Civilization – Spencer Wells
Genografinio projekto iniciatoriaus, prof. S. Wellso naujausia knyga apie tai, kaip žemdirbystės išradimas arba atsiradimas prieš dešimt tūkstančių metų kardinaliai pakeitė ne tik mūsų istoriją, paspartino žmogaus evoliuciją, bet pakeitė mūsų mitybą ir pagimdė naujas ligas. Tai ne tik labai informatyvi knyga apie lemiamus pokyčius mūsų visuomenėje ir mūsų organizmuose, jų biologijoje bei anatomijoje, netgi religijoje, bet ir įspėjimas imtis būtinų priemonių. Knyga įtaigiai susieja įvairių mokslo sričių žinias. Tai iš esmės yra intriguojanti detektyvinė istorija. Atsisiųsti.

 

mcith_4_virselis4.    Your Inner Fish – Neil Shubin
Paleontologas N. Shubinas parašė labai nuoseklią, vaizdingą knygą apie paleontologų darbo metodus ir apie šio mokslo sąsajas su embriologija, molekuline biologija, genetika ir pan. Žingsnis po žingsnio joje nuosekliai išdėstomi pagrindiniai gyvų organizmų evoliucionavimo etapai ir naujausi tyrimo metodai.
Neil Shubin, paleontologas, anatomijos profesorius, vienas iš Tiktaalik „žuvies su rankomis“ išradėjų, kitaip pasakoja mūsų kūnų istoriją. Tyrinėdamas fosilijas ir DNR,  autorius atskleidžia, kad mūsų rankos išties primena žuvų pelekus, o galvos primena seniai išnykusių žiočių neturinčių žuvų. „Jūsų vidinė žuvis“ priverčia mus kitaip  pažvelgti į save ir pasaulį. Tai puiki knyga – įkvepianti, vaizdinga, nuosekli, pilna entuziazmo. Atsisiųsti.
 

mcith_5_virselis5.    The Long Summer – Brian Fagan
Vienas žinomiausių ir talentingiausių autorių, rašantis apie klimato pokyčius istoriniame kontekste. Analizuodamas šimtų ir dešimčių tūkstančių metų duomenis, jis akivaizdžiai parodo, kaip klimato pokyčiai veikė mūsų besiformuojančią civilizaciją. Kaip ir kitose parinktose knygose, vertinga čia yra platus pavyzdžių spektras, vaizdinga kalba ir įvairių mokslo sričių (archeologija, klimatologija, sociologija) duomenų interpretacija, jų gretinimas. Tai kitas, originalus būdas pažinti žmonijos istoriją ir suprasti, kokia reikšmę mums turi ir gali turėti nepaliaujanti klimato kaita. Atsisiųsti.

 

mcith_tai_pakeis_viskThe Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains – Nicholas Carr
Knyga, nominuota Pulicerio premijai itin svarbia tema – kaip internetas ir skaitmeninės technologijos veikia ir keičia mūsų smegenis, mūsų mąstymą. Vertinga, kad autorius pateikia istorinį kontekstą, gausiai naudoja pavyzdžius, kaip mūsų mąstymą ir visuomenės progresą keitė abecėlės atsiradimas, spausdintos knygos, laikrodis, pagaliau kompiuteris. Visa tai grindžiama naujausiais neuromokslo pasiekimais. Tai reiškia, kad mūsų naudojamos technologijos iš tiesų keičia mūsų smegenis, neuronų jungtis. Daug gaudami, mes nemažai ir prarandame. Atsisiųsti.

 

mcith_racionalusis_optimizmasRational Optimist – Matt Ridley
Naujausia aukščiau minėto M. Ridley knyga, kurioje motyvuotai įrodinėjama, kad žmonijos gyvenimas nuolat gerėja. Iškilus problemoms ar sunkumams, žmonių išradingumas visuomet pasiūlo išeitį. Pradedant žemės ūkiu, ir baigiant informacinėmis technologijomis. Esmė – mainai ir darbo pasidalijimas, kurie daro stebuklus. Labai platus pavyzdžių spektras – nuo akmens amžiaus iki šių dienų. Aiškiai ir puikia kalba parašyta knyga.
Du šimtus metų viešajame diskurse dominavo pesimistai, teigiantys, kad reikalai vis prastės. Bet iš tiesų, gyvenimas tik gerėja, ir dargi įgydamas pagreitį. Maisto prieinamumas, pajamos, gyvenimo trukmė auga; ligos, vaikų mirštamumas, prievarta pasaulyje mažėja. Afrika seka  Aziją mažindama skurdą; Internetas, mobilieji telefonai, siuntos gerina žmonių gyvenimus kaip niekada anksčiau.
Savo drąsiame ir pagrįstame paaiškinime kaip žmonijos kultūra teigiamai vystosi per darbo pasidalijimą ir mainus, autorius Matt Ridley ne tik aprašo kaip viskas juda gerąja kryptimi. Jis paaiškina kodėl. Įžvalgi, gaivi knyga, apimanti visas žmonijos istorijos ribas – nuo Akmens amžiaus iki Interneto – pakeis jūsų mąstymą apie pasaulį teigiama linkme. Atsisiųsti.

 

mcith_ateities_fizikaPhysics of the Future: How Science Will Shape Human Destiny and Our Daily Lives by the Year 2100 – Michio Kaku
Dar vienas nuoseklus mokslo populiarintojas savo knygose („Vizijos“, „Neįmanomų dalykų fizika“) talentingai ir patraukliai aprašo ne tik šiuolaikinės fizikos dabartį, bet ir jos ateitį. Kalbėdamasis su 300 geriausių pasaulio specialistų, M. Kaku savo knygoje pasakoja apie svarbiausias fizikos pasaulio tendencijas, kurios pakeis mediciną, kompiuterių mokslą, nanotechnologijas, energetiką, astronautiką ir t.t. Labai plati, fantastiška vizija, pagrįsta naujausiais mokslo pasiekimais. Kalbama ir apie daugybę praktinių pritaikymų. Atsisiųsti.

 

mcith_gyvybes_triumfasLife Ascending: The Ten Great Inventions of Evolution – Nick Lane
Biochemiko požiūris į evoliucijos istoriją ir didžiausius atradimus: kaip atsirado gyvybė, iš kur atsirado DNA, kaip vystėsi mūsų sąmonė, kas yra fotosintezė, lytis, regėjimas. Kodėl į šiuos dalykus atsiranda skirtingi požiūriai? Knyga laimėjo Royal Society Prize 2010 kaip geriausia mokslo knyga. Atsisiųsti.

 

mcith_tai_pakeis_viskThis Will Change Everything: Ideas That Will Shape the Future – Brockman John
Knygoje Brockman’as pateikia 136 pasaulio įtakingiausių protų atsakymus į vieną klausimą: „Kokius mokslo atradimus jūs tikitės pamatyti realybėje iki savo gyvenimo pabaigos?“. Nestandartinė knyga, kurioje labai platus temų ratas – pradedant juodosiomis skylėmis, genų inžinerija, baigiant saulės energetika. Knyga remiasi šių dienų mokslų atradimais ir prognozuoja jų vystymąsi artimiausiais dešimtmečiais. Atsisiųsti.

 

mcith_atradimai_kitaipReinventing Discovery: The New Era of Networked Science – Michael Nielsen
Michael Nielsen požiūriu mes gyvename lūžio taške, po kurio radikaliai pasikeis suvokimas kaip kuriamas mokslas. Remdamasis praktiniais pavyzdžiais (kosmoso tyrimų projekte Galaxy Zoo dirba vienu metu 250000 mėgėjų astronomų, projekte Polymath kompiuterinio tinklo pagalba savo pajėgas sujungia mokslininkai matematikai išsibarstę po visą pasaulį) Michael Nielsen parodo mokslinių tyrimų tendencijas, bendradarbiavimo lygio kilimą ir visuotinę globalizaciją moksle, kuri pagrįsta naujų technologijų panaudojimu. Atsisiųsti.

 

mcith_reiksmingiausios_idejosIdeas That Matter: The Concepts That Shape the 21st Century – A. C. Grayling
Idėjos keičia ir gali pakeisti pasaulį.  Kaip praėjusiame amžiuje marksizmo, egzistencializmo ir feminizmo formos, taip dabar – fundamentalizmas, globalizacija ir bioetika, keičia mūsų pasaulį. Knygoje, garsus filosofas A. C. Grayling pateikia asmeninį, nuoširdų dabarties ir praeities idėjų gidą, kuris nulems mūsų ateitį.  Su įprastu sąmoju, erudicija, autorius apima visas pagrindines teorijas, filosofijas: nuo gyvūnų teisių iki neurofilosofijos, A. C. Grayling pristato išraiškingą knygą paprastam skaitytojui įsitraukiančiam į provokuojančius filosofinius debatus. Atsisiųsti.