Iki festivalio pradžios:
00 DIENŲ
00 VAL
00 MIN
00 SEK

Mokslo naujienos

viečiantys elfų medžiai – ateities gatvėse

Specialistai neseniai atrado, kad į medžių lapus įterpus aukso nanodalelių, jie pradeda švytėti rausvai. Toks gatvių apšvietimo metodas taupytų elektros energiją, neterštų aplinkos anglies dvideginiu ir galėtų padėti išvengti perteklinio apšvietimo didžiuosiuose miestuose.
Atradimas padarytas atsitiktinai, ieškant pakaitalo LED (šviesos diodų) technologijai, kuris būtų saugesnis aplinkai.
„LED šviestuvai keičia įprastinius šviesos šaltinius ekranuose ir gatvės žibintuose, – sako projekto vadovas prof. Shih-Hui Changas. – Problema ta, kad diodai, o ypač – skleidžiantys baltą šviesą, naudoja fosforo miltelius, kurie yra labai nuodingi ir brangūs.”

Taip galėtų atrodyti ateities gatvės naktį.
Įterpę aukso nanodalelių į vandens augalo Bacopa caroliniana lapus, mokslininkai apšvietė juos ultravioletiniais spinduliais. Jų veikiamos, nanodalelės pradėjo skleisti mėlynai violetinę šviesą, kuri chlorofilo pigmentus (jie lapus nudažo žaliai) pavertė rausvomis „lemputėmis”.
„Ateityje bio-LED technologija galėtų būti naudojama pakelės medžiams paversti gyvaisiais šviestuvais. Jie ne tik taupytų elektros energiją, bet ir sugertų anglies dvideginį, nes šviesa verstų lapus vykdyti fotosintezę”, – teigia dr. Yen-Hsun Su.
Karališkoji chemikų draugija – didžiausia Europos organizacija, remianti chemijos mokslų raidą, – pasveikino prof. Shih-Hui Changą su atradimu ir išspausdino mokslininkų tyrimą žurnale „Nanoscale”.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą