Mokslo naujienos

Vandenyno dugne – klonų kova už išlikimą (0)

Mokslininkai teigia, kad tai pirmas žinomas atvejis, kai ši strategija, dar vadinama klonavimu, panaudojama kaip gynybos priemonė.

Suaugusių jūros žvaigždžių dauginimasis per klonus žinomas jau seniai. Taip šios plėšrūnės išvengia pavojingos lervos stadijos. Tačiau tik prieš 5 metus mokslininkai pastebėjo, kad įvairių dygliuotų jūros gyvūnų, įskaitant jūros ežius, jūros agurkus ir smėlio dolerius, lervos šį triuką taip pat moka. Jei vandens temperatūra yra tinkama, arba jei gausu maisto, jos suskyla į identiškų kopijų ordą, kuri išnaudoja palankias sąlygas. Vašingtono universiteto ekologai Donas Vanas (Dawn Vaughn) ir Ričardas Štratmanas (Richard Strathmann) neseniai atrado, kad smėlio dolerių lervos klonavimosi strategiją taiko, kai pajunta netoliese esančias žuvis.

Smėlio dolerių dalijimasis. Dešinėje – suaugęs individas.

Mokslininkai laboratorijoje į akvariumą su smėlio doleriais įleido žuvų gleivių. Kai tyrėjai po paros užsuko į laboratoriją, lervos jau buvo pasidalijusios. Nors procesas užtrunka valandas ir dar nebuvo stebėtas gamtoje, jis galėtų būti efektyvi strategija, kadangi lervos pradeda dalintis vos tik pajutusios pavojų.

Kita vertus, išvengę didesnių priešų, smėlio doleriai tampa pakankamai maži, kad tilptų į gerklę kitiems grobuonims, pavyzdžiui, plėšriems vėžiagyviams, pastebi jūrų biologas Džonatanas Alenas iš Bowdoin koledžo Vokietijoje. Tačiau mokslininkas taip pat pažymi, kad smėlio doleriai dažniausiai laikosi grupėmis ant dugno, kur mažesnius individus gali apginti didesni. Taigi mažėjimas gali būti pati saugiausia išgyvenimo strategija šiems bestuburiams.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą