Mokslo naujienos

Užaugink vaiką, pasodink namą (0)

Idėja medžius išauginti į įvairius naudingus objektus, dar vadinama gyvuoju menu ar eko-architektūra, nėra nauja. Tačiau Izraelio Tel Avivo universiteto mokslininkai ją sugebėjo padaryti gerokai praktiškesne.

Pilotinių projektų JAV, Autralijoje ir Izraelyje brėžiniuose – medžiai, pavirtę gatvių šviestuvais, tiltais ir žaidimų aikštelėmis, taip pat – parkų suoleliai, auginantys gyvuosius skėčius nuo saulės virš sėdinčiojo galvos.

„Vietoje kamienų pagal patentuotą metodą naudojamos lanksčios šaknys, iš kurių suformuojami naudingi vidaus ir išorės objektai“, – sako Tel Avivo universiteto mokslininkas Amramas Eshelis.

Iš medžių suformuotas būstas, mokslininkų teigimu, natūraliai apsaugotų nuo audrų ir kitų stichinių nelaimių.

„Vienintelės struktūros, kurios išlieka po žemės drebėjimų ir cunamių, yra medžiai“, – teigia 2002-aisiais įsikūrusios kompanijos „Plantware“ atstovas Yaniv Naftaly.

Gyvoji struktūra

Formuojant gyvąsias struktūras, šaknys pirmiausia įterpiamos į pageidaujamos formos daugkartinio naudojimo karkasą.

Kartu su Tel Avivo universitetu ši kompanija bendradarbiauja, siekdama komercializuoti įvairius eko-architektūros projektus. Komanda išsiaiškino, kad tam tikros medžių rūšys, auginamos drėgname ore be jokio dirvožemio, išleidžia šaknis, kurios nekietėja. Kai jos pakankamai ištįsta, mokslininkai šaknis apvynioja aplink metalo karkasus, kurie gali būti žaidimų aikštelės, šviestuvo ar kitokios formos.

Kai šaknų galai pamerkiami į vandenį, jos pradeda savaime kietėti bei storėti, o lapuoti storgaliai – augti ir leisti dar daugiau lapų.

„Plantware“ tvirtina, kad netolimoje ateityje iš medžių bus galima suformuoti ištisus namus. Kompanijos vadovas Gordonas Glazeris tikisi, kad tokio namo prototipas bus parengtas maždaug po dešimtmečio, o pirma gyvoji žaidimų aikštelė šaknis įleis jau kitais metais.

Live Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą