Mokslo naujienos

Spausdintuvai gelbės gyvybes (0)

Vokietijos Fraunhofer instituto inžinieriai sukūrė metodą, leidžiantį 3-D spausdintuvu gaminti dirbtines molekules, o tada kaitinant lazeriu iš jų išgauti kraujagyslių formą. Visai kaip tikrosios, dirbtinės kraujagyslės turi du sluoksnius ir gali suformuoti sudėtingus tinklus.
„Mes kuriame pagrindus sparčiai biologinių medžiagų gamybai, – aiškina Günteris Tovaras, projekto vadovas. – Kraujagyslių sistemos labai vaizdžiai parodo technologijos galimybes, tačiau tai tikrai ne viskas, ką įmanoma pasiekti.”
Trimačiu spausdintuvu galima greitai kurti erdvines formas iš daugelio medžiagų. Prietaisas medžiagą kloja skirtingos formos sluoksniais, kuriuos vėliau sulipdo ultravioletiniais spinduliais. Taip išgaunamos mikrostrūktūros kol kas yra pernelyg grubios, kad tiktų kraujagyslėms, todėl mokslininkai pasitelkia lazerį, kuris patikslina molekulių tarpusavio ryšius. Galiausiai į tokių kraujagyslių sieneles įterpiama biomolekulių, kad dirbtinis audinys apaugtų natūraliu.
Dirbtinės kraujagyslės. Trimatis spausdinimas, atsiradęs 2003-aisiais, yra taikomas pigiausia ir greičiausia technologija gaminti formoms pagal brėžinius kompiuteryje.
Technologija leidžia ne tik sukurti kraujagyslių tinklą dirbtiniams organams: atspausdintos kraujagyslės suteiktų kraujo aplinkkelį užsikimšus arterijoms, jomis taip pat būtų galima pakeisti rūkalių kapiliarus. Žinoma, realių pokyčių medikams dar teks palūkėti.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą