Iki festivalio pradžios:
00 DIENŲ
00 VAL
00 MIN
00 SEK

Mokslo naujienos

Slaptas DNR kodas

Atradimas gali turėti didelės reikšmės tam, kaip medikai interpretuoja informaciją pacientų genomuose, diagnozuodami ligas.

Naujasis genetinis kodas deoksiribonukleorūšties molekulėje, kuri yra beveik kiekvienoje kūno ląstelėje, pasirodė besąs užrašytas tiesiai ant senojo DNR kodo, kurį genetikai įminė jau prieš pusšimtį metų. Užuot rūpinęsis baltymais, šis kodas nurodo ląstelėms, kaip kontroliuoti genus. Specialistams tai reiškia, kad DNR pokyčiai, arba mutacijos, atsirandančios su amžiumi arba kaip reakcija į virusus, tikriausiai turi daugiau vaidmenų, nei anksčiau manyta.

„Daugiau nei 40 metų galvojome, kad pasikeitimai genetiniame kode paveikia tik tai, kaip gaminami baltymai, – sako Vašingtono universiteto genomo ir medicinos profesorius Dr. Džonas Stamatoyannopoulos. – Dabar žinome, kad ši nusistovėjusi prielaida apie žmogaus genomą buvo tik pusė paveikslo.“ Specialisto teigimu, daugelis DNR mutacijų, kurios iš pažiūros pakeičia tik baltymų gamybos seką, iš tiesų gali sukelti ligą, nes papildomai sutrikdo genų kontrolės programas.

Genetikai senokai žino, kad genetinis kodas užrašytas 64 raidėmis, vadinamomis kodonais. Pasirodo, kad kai kurie kodonai yra dviprasmiai. Pavadinti duonais, šie naujieji DNR kalbos elementai gali talpinti skirtingą reikšmę baltymų gamybai ir pačių genų valdymui. Pastarosios instrukcijos „panašu, stabilizuoja kai kurias naudingas baltymų savybes“, teigia mokslininkai.

ABC

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą