Mokslo naujienos

Skraidyti nemokame. Kol kas… (0)

Fizikai levitacijos efektą išgavo vakuume manipuliuodami vadinamąja Kasimiro jėga, kuri šiaip jau objektus traukia vieną prie kito. Nuo 1948 mokslui žinoma jėga jau seniai naudojasi kai kurie gamtos padarai – pavyzdžiui, drieželis gekonas, kuris geba laipioti aukštyn kojomis ir kabėti ant vieno piršto.

Šv. Andriejaus universiteto prof. Ulfas Leonhartas ir Tomas Filbinas mano, kad naujas mokslo triukas galėtų pagerinti aibę kasdien naudojamų prietaisų, pradedant automobilių saugos pagalvėmis ir baigiant kompiuterių mikroschemomis.

„Kasimiro jėga yra pagrindinė trinties priežastis nano matmenų pasaulyje, ypač – kai kuriose mikroskopinėse elektromechaninėse sistemose“, – sako U. Leonhartas. „Mikro- arba nano-mašinos galėtų veikti beveik arba visai be trinties, jei manipuliuotume šia jėga“.

Tiesa, profesorius pažymi, kad metodas suveikia tik su mikroskopinių dydžių objektais, kadangi Kasimiro jėga yra silpna ir veikia labai trumpu atstumu. Todėl, nors teoriškai ir įmanoma, žmonių levitacija taptų realybe dar negreit. „Kol kas palikime ją komiksams, pasakoms ir istorijoms apie paranormalius reiškinius“, – sako mokslininkas.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą