Mokslo naujienos

Rasta mažiausia planeta už Saulės sistemos ribų (0)

Atradimas padarytas naudojant technologiją, kuri leidžia teleskopų tinklui nuolatos stebėti nežymius tolimų žvaigždžių ryškumo pasikeitimus, kai tarp jų ir Žemės praskrieja kita žvaigždė. Pastarosios traukos jėga gali nežymiai palenkti foninės žvaigždės spindulius Žemės link, todėl ji laikinai tampa ryškesne. Jeigu praskriejanti žvaigždė turi planetą, kuri taip pat nukreipia dalį pagrindinės žvaigždės spindulių, teleskopai užfiksuoja antrą jos blyksnį.

JAV Notrdamo universiteto Indianoje astronomas Deividas Benetas pranešė, kad atrastoji planeta tik triskart sunkesnė už Žemę. Tuo tarpu daugelis iš maždaug 300 žinomų planetų, esančių už Saulės sistemos ribų, yra sunkesnės tūkstančius kartų.

Dangaus kūnas, astronomų pavadintas MOA-2007-BLG-192L, sukasi aplink žvaigždę trečdaliu siauresne orbita nei Žemė aplink Saulę. Tai reiškia, kad planetoje greičiausiai yra daug ledo ir dujų ir ji savo sudėtimi labiau primena Neptūną.

Maža ne tik planeta, bet ir jos žvaigždė – blausiai šviečiantis rudasis nykštukas. Jo masė siekia vos 6 proc. Saulės masės, todėl mokslininkai spėja, kad žvaigždė yra per maža, kad jos branduolyje galėtų vykti sintezės reakcijos.

D. Beneto teigimu, nauja technologija leidžia tikėtis, kad ateityje surasime ir dar panašesnių į Žemę planetų. Astronomas taip pat mano, kad ateities orbitiniai teleskopai sugebės aptikti planetas nebesiorientuodami į žvaigždes ir ieškoti jose gyvybės.

Science AAAS

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą