Festivalio naujienos

Programa mokykloms (0)

Paskaitos mokyklose (Vilnius)

 

08 d.

 

„Vandenilio energetika – mitas ar realybė?” – prof. Alfredas Lankauskas – 13 val. Uždaras renginys Vilniaus Žirmūnų gimnazijai LMA salėje.
Nenumaldomai senkant tradiciniams iškastiniams energijos ištekliams, žmonija pradeda ieškoti alternatyvų. Viena iš tokių – vandenilis, kuris yra pagrindinė mūsų Visatos medžiaga. Bet vandenilį reikia gaminti, pagaminus – išmokti jį panaudoti. Kaip? Taip pat susipažinsime su realios mini jėgainės, veikiančios vandenilio kuro pagrindu, modeliu.

 

09 d.

 

„Chemija – būdas pažinti ir keisti pasaulį” – prof. Eugenijus Butkus – 13 val. Vilniaus M. Biržiškos gimnazijoje.
Šiuolaikinė chemija yra mokslas apie naujas medžiagas, jų kitimus ir savybes. Chemija dažnai kaltinama už gamtos teršimą, nors iš tiesų daugiausia atsakingi tie, kas nesuvokia cheminių reiškinių ir nežino cheminių medžiagų savybių. Karingieji gamtosaugininkai paprastai taip pat mažai nutuokia apie chemines medžiagas ar jų kenksmingumą. Tik gerai žinant, kokios cheminės medžiagos yra teršalai, mokant juos nukenksminti, galima iš tiesų rūpintis gamtos apsauga.
Paskaitoje bus pateiktas chemijos indėlis, kuriant naujas medžiagas ir technologijas, taikomas kasdieniame gyvenime.

 

13 d.

 

„Lazeriai: tikrovė ir mitai” – dr. Mikas Vengris – 12 val. Vilniaus Gabijos gimnazijoje.
Kalbėsime apie tai, kas yra lazeriai, kuo jie ypatingi, kur juos galima naudoti ir apie populiarius būdus apgaudinėti žmones, rinkodaros tikslams naudojant terminą „lazeris”. Taip pat kalbėsime, kuo susiję lazeriai ir Lietuva. Aptarsime temas nuo žvaigždžių karų iki lazerinės akių chirurgijos.

 

„Energiją gaminsime kaip žvaigždėse” – dr. Olga Rancova – 12 val. Vilniaus Gerosios Vilties vidurinėje mokykloje.
Žvaigždžių gelmėse, kur tvyro milžiniškas slėgis ir dešimčių milijonų laipsnių temperatūra, lengvi branduoliai jungiasi į sunkesnius – išsiskiria didžiuliai energijos kiekiai. Šis procesas vadinamas termobranduoline sinteze. Po dešimtmečius trukusių bandymų žmonės pasiruošė sukurti savo Saulę Žemėje ir gaminti energiją kaip žvaigždėse. Kelios šalys, susijungusios į bendrą projektą, pradėjo statyti eksperimentinį termobranduolinį reaktorių ITER. Šiuo projektu siekiama parodyti, kad termobranduolinę sintezę galima naudoti energijai gaminti.

 

14 d.

 

„Žaislai ir fizikos dėsniai” – prof. habil. dr. Romualdas Karazija – 11 val. Vilniaus Žėručio pradinėje mokykloje.
Esama ne tik išmaniųjų telefonų, bet ir išmaniųjų žaislų. Tie žaislai stebina savo keistu elgesiu.
Paprasčiausi tokie žaislai – vilkelis, aitvaras, kaleidoskopas – žinomi nuo seno. Šiais laikais yra išrasta ir naujų išmaniųjų žaislų. Autorius demonstruos tokius žaislus ir paaiškins jų veikimo paslaptis.

 

„Skystieji kristalai aplink mus” – dr. Loreta Rastenienė – 12 val. Vilniaus Salininkų vidurinėje mokykloje.
Skystųjų kristalų televizoriai, skystųjų kristalų vaizduokliai, skystieji kristalai laikrodžiuose, skaičiavimo mašinėlėse. Kuo jie įdomūs? Kaip mes juos sugebame suvaldyti? Ir ar tai skystis, ar kristalas?

 

„Šviesa valdomas pasaulis: lazerių mokslas Vilniaus Universitete” – Domas Paipulas – 14 val. Vilniaus Žvėryno gimnazijoje.
Prieš 50 metų buvo sukonstruotas pirmasis lazeris, atvertęs naują mokslinių tyrimų puslapį. Prasidėjo fotonikos amžius. Šiuo metu sunkiai surasime nors vieną sritį, kurioje lazeriai nėra pritaikomi. Ką mes iš tiesų žinome apie lazerius, kokius tyrimus šiuo metu atlieka Vilniaus Universiteto mokslininkai „lazeristai” ir kaip šie tyrimai pakeis mūsų gyvenimą?

 

15 d.

 

„Klimatas ir mes” – dr. Audronė Galvonaitė – 13 val. Vilniaus Žemynos gimnazijoje.
Nėra nė vienos žmogaus veiklos rūšies, kuri nepriklausytų nuo orų ir klimato, todėl labai svarbu turėti žinių apie meteorologiją, meteorologinius reiškinius, orų kaitą, klimato kaitos procesus. Klimato pažinimas vyksta, analizuojant klimatą formuojančius procesus, apibendrinant jį atspindinčius elementus, išskiriant klimato ypatybes, anomalijas ir reiškinius. Nagrinėjant šių dienų klimatą, galime numatyti ateities klimatą. Tam reikia žinoti ir šių procesų raidą bei galimas prisitaikymo galimybes.

 

 

Paskaitos mokyklose (Kaunas)
 

13 d.

 

„Kaip pasveriamos žvaigždės” – Mindaugas Macijauskas – 11 val. Kauno Santaros gimnazijoje.
Astronomijos mokslas žavi žmones nuostabiais kosmoso vaizdais, įspūdingais reiškiniais ir reikšmingais atradimais. Už to slypi astronomų darbas, sudėtinga technika ir atokiausiose Žemės kampeliuose esančios observatorijos. Šios paskaitos tikslas – supažindinti su astronomų darbu, teleskopais ir observatorijomis ir kaip visa tai atsispindi svarbiausiuose astronomijos atradimuose bei žmonijos suvokime apie mus supančią Visatą.

 

„Ką žinome apie medijų visuomenę? Medijų studijų perspektyvos” – prof. Saulius Keturakis – 13 val. Kauno J.Basanavičiaus gimnazijoje.
Susipažinsite su studijų programomis „Medijų filosofija”, „Žiniasklaidos inžinerija”, „Žiniasklaidos informacinės technologijos”. Nors jos skiriasi studijuojamais dalykais, tačiau rengia darbuotojus vienai komandai. Aiškinsimės, kas sieja medijų teoriją, etiką, estetiką, komunikacijos ir kino teorijas, kultūros industrijas su kompiuterine grafika, tradicine ir interneto žiniasklaida, multimedijos sistemų inžinerija ir skaitmenine technika, elektronine ir internetine leidyba bei reklamos technologijomis.

 

Ekskursija „Mes atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukiname” – prof. I Miceikienė, prof. R. Gružauskas, doc. P. Matusevičius, dr. B. Karvelienė – 13 val. uždaras renginys Kauno VDU „Rasos” gimnazijai LSMU Veterinarijos akademijoje.

 

Ekskursija-pamoka „Kaip mūsų organizmą pakeičia aplinka, ligos ir mes patys?” – prof. Romualdas Gailys ir prof. Dalia Pangonytė – 14 val. uždaras renginys Kauno K.Griniaus vid. mokyklai LSMU Patologinės anatomijos klinikoje.

 

14 d.

 

„Kodėl medicina negali be anatomijos?” – prof. Dainius Pauža – 14 val. uždaras renginys Kauno Kauno „Varpo” gimnazijai LSMU Anatomijos muziejuje.
Renginyje bus trumpai apžvelgta anatomijos raida, anatomijos tyrimo objektas, anatomijos rūšys, naudojami tyrimo metodai. Kadangi medicinai svarbiausia yra žmogaus anatomija, bus papasakota, kaip žmogaus palaikai patenka į anatomijos institutus ir ką su jais atlieka anatomai, universiteto studentai bei gydytojai. Paskaitoje bus išryškinta žmogaus anatomijos muziejaus reikšmė būsimų gydytojų, slaugytojų, vaistininkų ir biologų ugdymui.

 

15 d.

 

„Ką mato astronomo akys?” – lekt. Saulius Lovčikas – 13 val. Kauno Jėzuitų gimnazijoje.
Į dangų žmonės žiūri tūkstančius metų. Tačiau, laikui bėgant, stebėjimams panaudojama vis kitokia technika. Paskaitoje pristatomos įvairios stebėjimo priemonės, skirtingi šviesos imtuvai. Taip pat aptariami ir įvairūs danguje astronomų stebimi objektai.

 

Paskaitos mokyklose (Klaipėda)
 

12 d.

 

„Kodėl žvaigždės šviečia, o saulė šildo?” – Šarūnas Mykolaitis – 11 val. Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijoje.
Jaunos, ką tik susikūrusios Visatos sudėtis buvo itin skurdi. Tad iš kur atsirado visa tai, kas yra aplink? Atsakymą galėtų pateikti sudėtingos termobranduolinės sintezės reakcijos žvaigždžių gelmėse. Pranešime pjaustysime žvaigždę įvairiomis projekcijomis, pažvelgsime į patį centrą, seksime žvaigždžių evoliuciją nuo Visatos pradžios, tirsime žvaigždės sudėtį.

„Energiją gaminsime kaip žvaigždėse” – dr. Olga Rancova – 14 val. Klaipėdos „Žemynos” gimnazijoje.

 

16 d.

 

„Mamutų Lietuvoje pėdsakais” – prof. Linas Daugnora – 12 val. Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijoje.
Ką galima nustatyti iš stuburinių gyvūnų griaučių? Fauna, jos raida ir ryšiai su žmogumi dabartinės Lietuvos teritorijoje. Ledynai, gyvūnai ir jų migracija. Gyvūnų populiacijos, jų dominavimas gamtoje atskirais geologiniais ir archeologiniais laikotarpiais. Naminių gyvulių prijaukinimo istorija. Kada atsirado naminiai gyvuliai ir gyvulininkystė Lietuvoje. Kokiomis ligomis sirgo anksčiau gyvenę gyvūnai?

 

Paskaitos mokyklose (Šiauliai)
 

09 d.

 

„Mūsų kūnas kaip biologinės evoliucijos pasekmė” – prof. Rimantas Jankauskas – 12 val. Šiaulių Didžvario gimnazijoje.
Kūnas, kaip jį bevertintume, yra ilgos biologinės evoliucijos pasekmė ir turimi „netobulumai” (kirmėlinė atauga, protiniai dantys, „išvirkščia” akies tinklainė ir t.t.) yra evoliucijos produktas. Paskaitoje bus aptariama, kodėl mūsų kūnas yra būtent toks: tiesioginės priežastys, individuali raida.

 

„Neandertaliečiai – mūsų broliai ar pusbroliai?” – prof. Rimantas Jankauskas – 14.30 val.
Šiaulių Universiteto gimnazijoje.
Mokslinėje ir plačiojoje visuomenėje nerimsta diskusijos apie dabartinio žmogaus ir jo artimiausio pirmtako Europoje ir Artimuosiuose Rytuose santykius: ar mes esame skirtingos biologinės rūšys, ar tos pačios Homo sapiens rūšies porūšiai? Naujai vertinti faktus verčia genetikos duomenys. Paskaitoje bus pristatoma neandertaliečių biologija ir kultūra bei apžvelgiami naujausi Neandertaliečio genomo projekto duomenys.

 

„Klimato kaita: mokslinė fikcija ar realybė?” – prof. dr. Arūnas Bukantis – 14 val. Šiaulių „Romuvos” gimnazijoje.

Klimatas keičiasi vis sparčiau. Nuo 1850 m. temperatūra pakilo 0,8 °C, o nuo 1990 m. iki dabar buvo užfiksuota dešimt šilčiausių metų. Dėl aktyvios įvairių ūkio šakų plėtros, augančio energijos suvartojimo atmosferoje metano ir anglies dvideginio lygis yra didesnis nei bet kada per pastaruosius 650 000 metų. Dėl šių priežasčių ekosistemoms daromas neigiamas poveikis. Ši tiesa nėra „patogi” politikams ir žiniasklaidos atstovams, agresyviai atakuojantiems visą mokslą apie klimatą. Kai kuriose šalyse jau kuriasi net „greitojo reagavimo” mokslininkų komandos, kurių tikslas – koreguoti neteisingus žiniasklaidos pranešimus.

 

12 d.

 

„Mokslo centras CERN’as: kokios sprendžiamos problemos ir kaip tų darbų rezultatai panaudojami gyvenime” – prof. Juozas V. Vaitkus – 14 val. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje.
Paskaitoje supažindinama su didžiausiu pasaulyje mokslo centru elementariųjų dalelių tyrimams, aptariami uždaviniai, iškelti didžiajam priešinių hadronų srautų greitintuvui (LHC), atskleidžiamas vykdomų eksperimentų ir sprendžiamų mįslių ryšys su kitais pasaulyje vykdomais eksperimentais. Pasakojama, kuriuose darbų baruose CERN‘o programose dirba Lietuvos mokslininkai ir tyrėjai bei kokios tokių darbų perspektyvos.

 

Paskaitos mokyklose (Panevėžys)

 

14 d.

 

„Vandenilio energetika – mitas ar realybė?” – prof. Alfredas Lankauskas – 14 val. Panevėžio „Minties” gimnazijoje.

 

15d.

 

„Koučingo link. Kur slypi mūsų sėkmė?” – doc. dr. Diana Lipinskienė – 14.30 val. Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje.
„Nieko negalima žmogaus išmokyti – tik padėti jam atrasti tai savyje”, – sakė Galijėjas Galilėjus. Koučingas – tai žmogaus geriausių asmeninių gebėjimų bei galimybių atradimo ir ugdymo metodika (angl. coaching). Procesas, kurio metu mokytojas padeda žmogui suvokti profesinės veiklos ir asmeninio gyvenimo tikslus, sudaryti efektyvų veiksmų planą jiems pasiekti, išgryninti ir suprasti savo ir kitų žmonių vertybes. Ar koučingas yra panacėja? Ar tai padeda pasiekti sėkmę profesiniame ir asmeniniame gyvenime?

 

Adresai Vilniuje:
Kino centras „Forum Cinemas Vingis” (Savanorių pr. 7)
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (Rudnios g. 6)
Lietuvos mokslų akademija (Gedimino pr. 3)
„SicorBiotech UAB”/ TEVA (V. A. Graičiūno g. 8)
VU Taikomųjų mokslų instituto Pažangiųjų technologijų skyriaus kristalų auginimo ir tyrimo laboratorijos (Saulėtekio al. 10)
VU Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedra (Santariškių g. 2, VII aukštas)
VU Fizikos fakultetas (Saulėtekio al. 9, III rūmai)
VU Centrinių rūmų konferencijų centro Teatro salė (Universiteto g. 3)
VU Gamtos mokslų fakultetas (M. K. Čiurlionio g. 21)
VU Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos ir biofizikos katedra (M. K. Čiurlionio g. 21/27)
VU Botanikos sodas (Kairėnų g. 43)
Vilniaus Žemynos gimnazija (Čiobiškio g. 16)
Vilniaus Žvėryno Gimnazija (Žalioji g. 4)
Vilniaus Gabijos gimnazija (Pašilaičių g. 13)
Vilniaus Gerosios Vilties vidurinė mokykla (Skroblų g. 3)
Vilniaus Salininkų vidurinė mokykla (Vaikų g. 16)
Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazija (Taikos g. 8)
Vilniaus Žėručio pradinė mokykla (Žėručio g. 15)

 

Adresai Kaune:
KTU Prof. K. Baršausko ultragarso mokslo institutas (Studentų g. 50)
KTU Dizaino ir technologijų fakultetas (Studentų g. 56)
KTU Cheminės technologijos fakultetas (Radvilėnų pl. 19)
KTU Statybos ir architektūros fakultetas (Studentų g. 48)
KTU Elektros ir valdymo inžinerijos fakultetas (Studentų g. 50)
KTU Fundamentaliųjų mokslų fakultetas (Studentų g. 50)
KTU Telekomunikacijų ir elektronikos fakultetas (Studentų g. 50)
KTU Informatikos fakultetas (Elektronikos rūmai, Studentų g. 50)
KTU Socialinių mokslų fakultetas (Donelaičio g. 20)
KTU Elektronikos rūmai (Studentų g. 50)
Lietuvos Zoologijos sodas (Radvilėnų pl. 21)
Kauno tvirtovės VII fortas (Archyvo g. 61)
LSMU veterinarijos akademija (Tilžės g. 18)
LSMU Medicinos akademijos Patologinės anatomijos klinika (Eivenių g. 2)
LSMU Mikrobiologijos katedra (Eivenių g. 4)
LSMU Anatomijos institutas (A.Mickevičiaus g. 9 )
VDU Kauno botanikos sodas (Ž. E. Žilibero g. 6)
Kauno Technikos kolegija (Tvirtovės al. 35)
BOSCH mokymo centras (Algirdo g. 56B)
Kauno J.Basanavičiaus gimnazija (Šarkuvos g. 28)
Kauno Jėzuitų gimnazija (Rotušės a. 9)
Kauno Santaros gimnazija (Baltų pr. 5)
Kazio Griniaus vidurinė mokykla (Šiaurės pr. 97)
Varpo gimnazija (Varpo g. 49)
VDU Rasos gimnazija (P. Lukšio g. 40)

 

KTU Studentų miestelis

Adresai Klaipėdoje:
KU Baltijos istorijos ir architektūros institutas (H. Manto g. 84)
Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (I. Kanto g. 7)
Lietuvos jūrų muziejus (Smiltynės g. 3)
Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (H. Manto g. 84)
Klaipėdos uosto kruizinių laivų terminalas (Pilies g. 4)
Žemynos gimnazija (Kretingos g. 23)
Ąžuolyno gimnazija (Paryžiaus Komunos g. 16)
Vytauto Didžiojo gimnazija (Simono Daukanto g. 31)

 

Adresai Šiauliuose:
Šiaulių universiteto biblioteka (Vytauto g. 84)
Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakultetas (P.Višinskio g. 19)
Šiaulių universiteto Technologijų fakultetas (Vilniaus g. 141)
Šiaulių universiteto Astronomijos observatorija (Višinskio g. 25)
Šiaulių universiteto Botanikos sodas (Paitaičių g. 4)
Šiaulių universiteto gimnazija (Dainų g. 33)
Romuvos gimnazija (Dainų g. 7)
Didždvario gimnazija (Vilniaus g. 188)
Juliaus Janonio gimnazija (Tilžės g. 137)

 

Adresai Panevėžyje:
KTU Panevėžio instituto Technologijų fakulteto II rūmai (S. Daukanto 12)
KTU Panevėžio instituto Technologijų fakulteto III rūmai (Nemuno g. 33)
KTU Panevėžio instituto Vadybos ir administravimo fakultetas (Nemuno g. 33)
Juozo Balčikonio gimnazija (Respublikos g. 47)
Minties gimnazija (Kniaudiškių g. 4)

 

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą