Mokslo naujienos

Prekybos dievo veide – nauji bruožai (0)

„Net žiūrėdami į tą Merkurijaus pusę, kurią parodė „Mariner 10”, viską matome naujomis akimis“, – sako MESSENGER pagrindinis tyrėjas Šonas Solomonas (Sean Solomon). "Kitoks apšvietimas, aukštesnė nuotraukų kokybė ir platesnis spalvų spektras atskleidžia naujų dalykų ir informacijos apie [Merkurijų sudarančių medžiagų] sudėties skirtumus“.

 

MESSENGER nuotraukose – Merkurijus. Šaltiniai: NASA, Science News.

Su 11 filtrų pagalba padarytose nuotraukose matyti Kalorio baseinas – didžiausias Merkurijaus ir vienas didžiausių Saulės sistemos kraterių, kurio skersmuo siekia apytiksliai pusantro kilometro (nuotr. viduryje). Planetą kai kur vagoja uolynai, galbūt rodantys tai, kad Merkurijus milijardus metų vėsdamas traukėsi.

Kiti zondo matavimai rodo, kad Merkurijaus magnetinis laukas išliko nepakitęs po Mariner 10 vizito, tačiau magnetosfera – plotas aplink dangaus kūną, kuriame reiškinius lemia magnetinis laukas – susitraukė. Tai gali būti ženklas, kad planeta yra labai jautri net ir nedideliems Saulės aktyvumo pokyčiams (Merkurijus yra arčiausia Saulei planeta).

MESSENGER vėl praskris virš Merkurijaus spalį, šįkart – virš priešingos pusės. Trečias vizitas numatytas rugsėjį, o 2011 m. kovą zondas metams nusės planetos orbitoje.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą