Mokslo naujienos

Nauja giesmė – akimirksniu (0)

JAV mokslininkai išsiaiškino, kad europinis varnėnas ir zebrinė amadina (į kanarėlę panašus paukštelis, gyvenantis Australijoje ir Indonezijoje) giesmeles kuria naudodamiesi ypač greitais raumenimis. Panašias raumenų sistemas turi gyvatės barškuolės ir kai kurios žuvys.

JAV Pensilvanijos ir Jutos universitetų biologai išmatavo giedančių paukščių raumenų aktyvumą, o tada laboratorijoje aiškinosi, kaip juda atskiri raumenys.

Paaiškėjo, kad varnėnas ir zebrinė amadina sugeba įtempti ir atpalaiduoti vokalinius raumenis per 3-4 milisekundes (tūkstantąsias sekundės dalis). Tai stulbinantis greitis, jei jį palygintume su žmogaus akimis, kurios sumirksi per 300-400 milisekundžių.

Norėdami pakeisti giesmelių garsumą ir garso aukštį, paukščiai keičia raumenų klosčių padėtį ir įtempimą.

„Turėdami tokius ypatingus raumenis, jie valdo giesmeles tiksliau ir gali jas keisti greičiau, nei mes manėme, kad yra įmanoma fiziškai“, – sako Jutos universiteto biologas Coenas Elemansas.

Nors tyrimas buvo atliktas tik su dvejomis paukščių rūšimis, tikėtina, kad visi giesmininkai turi tokius raumenis. Tai reikštų, kad šis gamtos fenomenas iš tikrųjų yra gana dažnas.

LiveScience

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą