Mokslo naujienos

mūšio lauką įžengia telepatija (0)

JAV Armija neseniai pasirašė 5 metų trukmės ir 4 mln. dolerių vertės kontraktą su Kalifornijos, Karnegio Mellono ir Merilendo universitetų mokslininkais, kurie aiškinsis, ar tokį prietaisą sukurti yra realu.

Manoma, kad „minčių šalmas“ galėtų būti sukurtas po dešimtmečio ar dviejų, tačiau pagrindinės jam reikalingos technologijos tobulinamos jau dabar. Pavyzdžiui, kitamet rinkoje turėtų pasirodyti „Emotiv Systems“ kompanijos įrenginys, kuris yra dėvimas ant galvos ir „skaito“ natūraliai smegenų skleidžiamas bangas bei veido mimikas. Sistema pirmiausia bus pritaikyta vaizdo žaidimams.

Armijai skirtas „minčių šalmo“ variantas, žinoma, turės būti gerokai sudėtingesnis ir patikimesnis. Įrenginio prototipas sudarytas iš 128 jutiklių, veikiančių kario šalme. Kad susikalbėtų, kariai privalės labai aiškiai ir garsiai ištarti žodžius mintys, nes kitaip įrenginys neišsskirs žodžių iš smegenų „foninio triukšmo“.

 Emotive Systems

Australijos kompanijos "Emotiv Systems" baigiamas tobulinti žaidimų šalmas tam tikru mąstu gebės skaityti mintis. Panašius, tik daug sudėtingesnius įrenginius po 10-20 metų galbūt dėvės kariai.

Svarbiausias mokslininkų laukiantis iššūkis – sukurti programinę įrangą, kuri ne tik gebėtų skaityti jutiklių atkuriamą smegenų bangų vaizdą, arba elektroencefalogramą (EEG), bet ir pajustų, kada ir kokį žodį karys taria mintyse. Kadangi smegenys yra itin sudėtinga sistema ir kuria didžiulius informacijos kiekius, reikės padidinti ir kompiuterių technines galimybes. Dar vienas keblumas – kiekvieno žmogaus individualūs EEG signalai, kuriems atpažinti kiekvieną „šalmą“ reikės derinti atskirai.

Pirmosiose įrenginio versijose smegenų bangas ausinėse tikriausiai įgarsins bejausmis skaitmeninis balsas. Tačiau mokslininkai mano, kad įmanoma atkurti ir tikrąjį kalbančiojo balsą, ir netgi jo garsumą, priklausantį nuo atstumo, skiriančio abu karius.

Nerimaujančius dėl technologijos etinių aspektų JAV Armijos neuromokslininkas Elmaras Schmeisseris tikina, kad sistema neleis skaityti minčių: neva tiek gavėjas, tiek siuntėjas turės būti įgudęs ja naudotis, todėl bus neįmanoma skaityti minčių prieš asmens valią arba be jo bendradarbiavimo.

Tiesa, civilių gyvenime technologiją taip pat būtų kur panaudoti. Vienu jos pritaikymo pavyzdžių galėtų būti laisvų rankų įranga mobiliuosiuose telefonuose, kuri leistų susikalbėti mintimis, išvengiant bereikalingo triukšmo viešosiose vietose.

PhysOrg

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą