Mokslo naujienos

Minties galia įveikia paralyžių (0)

Technologija leidžia nepaisyti traumų, dėl kurių nervų signalai iš smegenų nepasiekia raumenų, todėl gali tapti išsigelbėjimu žmonėms su stuburo smegenų sužalojimais.

Kol kas JAV Vašingtono universiteto specialistai naująją įrangą yra išbandę tik su beždžionėmis. Tolimas mokslininkų tikslas – sukurti implantuojamus prietaisus žmonėms, leidžiančius apsieti be mechaninių galūnių.

Stuburo smegenų pažeidimai užblokuoja nervinius ryšius tarp galvos smgenų ir galūnių. Tačiau dažnai nepažeisti lieka ir raumenys, ir judesius kontroliuojanti galvos smegenų dalis, vadinama žievės motoriniu centru.

Per specialų įrenginį universiteto dr. Chetas Moritzas su kolegomis pakeitė žievės motorinio centro siunčiamų signalų maršrutą taip, kad į laikinai paralyžiuotas beždžionių galūnes jie keliautų apeidami stuburo smegenis. Šiam triukui reikia dar vieno įrenginio, kuris smegenų signalus paverčia elektriniais impulsais. Pastarieji, stimuliuodami raumenis, priverčia juos susitraukti.

Nervai

Specialus įrenginys smegenų signalus paverčia elektros impusais, kurie stimuliuoja raumenis ir priverčia juos susitraukti.

Per eksperimentus beždžionės sugebėjo įtempti raumenis paralyžiuotose rankose. Dabar mokslininkai sieks sistemą tobulinti, kad ji leistų atlikti sudėtingesnius judesius, pavyzdžiui, suimti puodelį ar paspausti mygtuką.

Technologijai užbaigti gali prireikti kelių dešimtmečių. Laboratorijoje ji buvo išbandyta su sveikais gyvūnais, ir kai kurie specialistai mano, kad realūs nervų sužalojimai gali gerokai apsunkinti sistemos darbą. Be to, įranga kol kas geba tik siusti signalus ir neperduoda smegenimis atgalinės informacijos iš judančių raumenų – o ji labai svarbi atliekant smulkius judesius.

BBC News

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą