Mokslo naujienos

Marse yra ledo (0)

Ledo įrodymai buvo atsiųsti nuotraukose, kurias zondas padarė rausdamasis Marso paviršiuje. Fotografijose matyti baltos medžiagos krislai, kurie per kelias dienas pradėjo nykti.

„Mes radome tai, ko ir ieškojome. Ši skaidri medžiaga iš tikrųjų yra vanduo, – sako Arizonos universiteto mokslininkas Peteris Smithas. – Dabar tikrai žinome, kad „Feniksas“ yra ant ledinio paviršiaus ir galime oficialiai patvirtinti, kad pasiekėme mūsų misijos tikslą“.

Rasti vandens Marse buvo labai svarbu, norint sužinoti, ar egzistavo planetoje gyvybė, net jei tai būtų paprasčiausi mikroorganizmai.

Ice

Patvirtinta: baltos spalvos medžiaga, slypinti po plonu Marso grunto sluoksniu, yra sušalęs vanduo. 

Marse „Feliksas“ nusileido gegužės 25 d. ir kasdamas griovelius planetos dirvožemyje atsiuntė nuotraukų, kuriose pastebėti neaiškios medžiagos balti krislai. Tačiau NASA neiškart patvirtino, jog rasta medžiaga yra vanduo, nes buvo tikimybė, kad ši medžiaga gali būti ir druska.

Laboratorijoje Kalifornijoje mokslininkai padarė išvadą, kad ši atrasta medžiaga yra sušalęs vanduo, kuris išgaravo pašvietus saulei. Mat druska nebūtų išgaravusi.

Šiuo metu Marsas yra per šalta planeta, kad joje tekėtų vanduo, tačiau yra tikimybė, kad kažkada seniai atokiame ašigaliuose buvo šilčiau ir galbūt čia būta gyvybės.

Todėl per ateinančias kelias savaites mokslininkų komanda tirs ledą ir dirvą, siekdami nustatyti jų genealoginę istoriją bei ieškos organinių medžiagų. Zondas turi savotiškas krosneles, į kurias gali pašauti ir ištirpdyti ledo mėginius, o tuomet tirti vandens sudėtį.

„Faktas, kad čia yra ledo, dar nereiškia, kad planeta gyvenama, – sako P. Smithas. –  Kad ir apledėjusi, tačiau be maisto medžiagų, ji netiktų gyventi. Akmenų juk nevalgysi“.

ABC

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą