Mokslo naujienos

Magnetas burnoje (0)

Ne didesnis už ryžio grūdelį magnetas yra implantuojamas po liežuviu. Jis leidžia žmogui tiesiogiai valdyti žymeklį kompiuterio ekrane arba elektrinį neigaliojo vežimėlį.

„Sistemai valdyti mes pasirinkome liežuvį, nes, priešingai nei rankos ar kojos, jis yra valdomas ne per stuburo smegenis, o tiesiogiai per kaukolės nervą, kuris dažniausiai lieka nepažeistas įvykus sunkioms stuburo traumoms arba užklupus nervų-raumenų ligoms“, – aiškina Džordžijos technologijų universiteto prof. Maysam Ghovanloo, vienas projekto vadovų. – Be to, liežuvio judesiai yra greiti, tikslūs ir nereikalauja didelių protinių ar fizinių pastangų“.

Liežuvis

Liežuvis – puiki vieta įrengti naujai technologijai, nes jis su smegenimis sujungtas tiesiogiai.

Magneto judesius registruoja jutikliai, įtaisyti ant laikiklio dantų išorinėje pusėje. Duomenis apie judesius jie radijo bangomis persiunčia į nedidelį kompiuterį, kuris gali būti prisegtas prie drabužių arba pritaisytas ant vežimėlio.

Mokslininkai šį įrenginį jau išbandė su 12 sveikų savanorių ir planuoja tyrimus su sunkią negalią turinčiais žmonėmis. Sistema ateityje gali būti patobulinta taip, kad žmogus galės ją užprogramuoti atpažinti kiekvieno danties palietimą kaip skirtingą komandą.

„Šis prietaisas gali sukelti revoliuciją pagalbinių technologijų srityje, padėdamas žmonėms su sunkia stuburo trauma grįžti į turiningą, aktyvų, nepriklausomą ir produktyvų gyvenimą“, – teigia M. Ghovanloo.

ABC Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą