Mokslo naujienos

Kitas amarų bakterijų veidas (0)

Jorko universiteto tyrėjai studijavo ryšius tarp augalais mintančių vabzdžių ir bakterijų, kurios gyvena jų viduriuose, praneša Terra Daily. Paaiškėjo, kad šios bakterijos daugeliui kenkėjų rūšių yra gyvybiškai svarbios: jos tiekia papildomų maisto medžiagų, be kurių kenkėjai neišgyventų. Tačiau pupiniuose amaruose mokslininkai rado tokių savitų bakterijų, kad nusprendė jas išskirti į atskirą „Džekilo ir Haido“ bakterijų grupę.

Rožės pumpurą aplipusių amarų valgiaraštyje – augalo sultys, o boružės meniu – patys amarai.

Priešingai nei daugelis kitų amarų rūšių, pupiniai amarai gali maitintis įvairių augalų sultimis. Dažniausiai šių amarų vidinės bakterijos jiems nekenkia ar net padeda – tai jų „Džekilo“ pusė. Tačiau kai amarai maitinasi tam tikrais augalais, bakterijų elgesys pasikeičia, ir pasirodo „misteris Haidas“: vabzdžiai auga ir dauginasi labai lėtai, tuo tarpu bakterijų per labai trumpą laiką smarkiai padaugėja.

Vėlesni eksperimentai parodė, kad tokį pasikeitimą lemia maistinės medžiagos augaluose, kuriuos čiulpia amarai. Profesorės Andželos Duglas teigimu, dabar yra pagrindo tiksliai išsiaiškinti, kaip amarai kontroliuoja bakterijas ir kaip priversti jas sukilti prieš savo šeimininkus. „Šie atradimai atveria jaudinančių naujų galimybių kontroliuoti amarus ir kitus kenkėjus be jokių pesticidų“, – sako profesorė.

*„Daktaras Džekilas ir misteris Haidas“ – Roberto L. Stivensono 1886 m. parašytas populiarus romanas. Misteris Haidas romane yra blogoji susidvejinusios dr. Džekilo asmenybės pusė.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą