Mokslo naujienos

Kirtis per lipnius maliarijos pirštus (0)

Nuo maliarijos per metus miršta daugiau nei 3 milijonai žmonių, daugiausia – tropiniuose pasaulio regionuose. Ligą platina moskitai, per kurių įgėlimą į kraują patenka ir mikroskopiniai parazitai, užkrečiantys raudonuosius kraujo kūnelius. Jie radikaliai pakeičia šių ląstelių struktūrą, „užprogramuodami“ jas daugintis ir užkrėsti sveikuosius kūnelius.

„Tai lyg namo rekonstravimas tam, kad galėtum įsikurti ir auginti šeimą“, – teigia Walterio ir Elizos medicininių tyrimų instituto prof. Alanas Cowmanas.

Užkrėstos kraujo ląstelės netenka pirminės standžios formos ir užsiaugina gumbelius, kurie prilimpa prie kraujagyslių sienelių ir stabdo sklandų kraujo tekėjimą.
„Tokiu būdu organizmas negali nuo šių ląstelių apsivalyti per blužnį, kuri kaip tik ir saugo jį nuo infekcijų, – aiškina profesorius. – O tai parazitui yra itin svarbu, norint išgyventi mūsų kūne“.

Maliarija

Sustabdžius vieną parazito geną, užkrėstos ląstelės nebegali prilipti prie kraujagyslių sienelių ir patenka į blužnį, kuri jas sunaikina. Taip galima užkirsti kelią maliarijos plitimui.

Pažeisti kraujo kūneliai gali sukelti užkimšti kraujagysles. Tai viena rimtesnių ligos komplikacijų, išsivystanti sergant, pavyzdžiui, cerebrine maliarija, kuri pažeidžia smegenis.

Genų lygyje manipuliuodami Plasmodium falciparum – sunkiausia maliarijos parazito forma – mokslininkai nustatė aštuonis genus, kurie gamina baltymus, būtinus ląstelių transformacijai.

Suardę vos vieną šių genų, tyrėjai pastebėjo, kad infekuotos ląstelės nebeprilimpa prie kraujagyslių sienelių.

„Tai labai didelis žingsnis siekiant suvokti patį parazitą“, – sako A. Cowmanas.

Mokslininkai sieks koncentruoti visą dėmesį į kai kuriuos iš šių baltymų ir aiškinsis, kaip juos „išjungti“ ir tokiu būdu daug efektyviau atsikratyti parazito. Naujos žinios gali praversti ir išvedant silpnesnes jo formas bei panaudojant jas kurti vakcinai nuo maliarijos.

ABC Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą