Mokslo naujienos

Kalba be skaičių (0)

Kitaip tariant, kalboje nėra tokių žodžių, kaip „vienas”, „du”, „trys” ir t.t.

Kalba taip pat unikali tuo, jog ji gyva, t.y., ja kalba dabar gyvenantys žmonės. Vadinamąją „Piraa“ kalbą vartoja šiek tiek daugiau nei 300 žmonių, gyvenančių šiaurės vakarų Brazilijoje.

Pasak pagrindinio tyrimo vadovo Edvardo Gibsono, „žmonės, šnekantys šia kalba, nenaudoja konkrečių skaitmenų sąvokų, jas pakeisdami žodeliais „šiek tiek”, „keletas”, ir „daug”.

Paprašius šios kalbos atstovų pasakyti skaitmenis nuo 1 iki 10, skaitmenis nuo 1 iki 4 jie apibrėžė kaip “keletas”, o nuo 4 ir daugiau – žodžiu “daug”.

Neįprastos „skaičiavimo” sistemos egzistavimą mokslininkai aiškina tuo, jog bet kokius daiktus nedideliais kiekiais žmogus sugeba įsiminti ir be skaičių. Didesnius daiktų kiekius mintyse pamatyti yra labai sudėtinga, todėl vietiniai ir apsiriboja žodeliu „daug”.

Lingvistai teigia pirmąkart susidūrę su kalba, kurioje nėra konkrečių kiekį apibrėžiančių sąvokų. Skaičiavimas yra viena iš įgimtų žmogiškojo pasaulio pažinimo proceso dalių, tačiau atradimas parodo, jog skaitmenis reiškiantys žodžiai anaiptol nėra neatskiriama kalbos dalis.

MIGnews

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą