Mokslo naujienos

Jaunystės eliksyras pelėms (0)

Vienas iš būdų, kuriais žinduolių ląstelės gamina energiją, yra aerobinis kvėpavimas, kuriam vykstant didelės molekulės skaidomos į mažesnes. Šis procesas iš esmės vyksta mitochondrijose, ląstelių „jėgainėse“, tačiau dalį jam reikalingų komponentų tiekia ląstelės branduolys, todėl abi pusės turi koordinuoti savo veiklą.

Organizmui senstant, mitochondrijų veikla silpnėja, o kartu auga rizika susirgti Alzheimerio liga, diabetu ir kitomis su senatve siejamomis ligomis. Norėdama išsiaiškinti, kodėl taip nutinka, Harvardo Medicinos mokyklos genetikė Ana Gomes su kolegomis tyrinėjo 6 ir 22 mėnesių amžiaus pelių raumenis.

Paaiškėjo, kad komunikacija tarp mitochondrijų ir ląstelės branduolio priklauso nuo kaskados tarpinių procesų, kuriuose taip pat dalyvauja ir baltymas SIRT1. Kol jo kiekis organizme aukštas, senėjimas nevyksta. Tačiau šį baltymą savo ruožtu valdo molekulė, pavadinta NAD+. Būtent jos kiekis ląstelėje ilgainiui mažėja dėl nežinomų priežasčių, kartu sutrikdydamas ir mitochondrijų bei branduolio darnų darbą.

Mokslininkai sugalvojo pažiūrėti, ar pavyktų ląsteles atjauninti, padidinus jose SIRT1 baltymo kiekį. Per eksperimentus su 22 mėnesių amžiaus pelėmis jie savaitę dukart per dieną joms leisdavo molekulių NMN, dėl kurių ląstelėse padaugėja NAD+. Savaitės pabaigoje pelių raumenyse sumažėjo atrofijos, uždegimo požymių, ir netgi susiformavo naujų raumenų, labiau būdingų 6 mėnesių amžiaus pelėms. Čia svarbu pažymėti, kad

„Nustatėme, kad aerobinio kvėpavimo moduliavimas gali pagerinti mitochondrijų funkciją, taip atverdamas naują kelią priešinga linkme apsukti kai kuriems senėjimo procesams,“ – teigia A. Gomes.

New Scientist

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą