Mokslo naujienos

Gyvenimas be deguonies (0)

Bakterijos ir kiti vienaląsčiai organizmai (virusai) gyvena visur. Po vandeniu, branduoliniuose reaktoriuose, uolose, ten kur labai karšta ir kur šalta. Kai kuriems nereikia net deguonies. Žinoma, kad pirmieji gyvi organizmai yra deguoninės Žemės atmosferos bendraautoriai. Tačiau kol kas joks tyrėjas nebuvo suradęs daugialąsčio organizmo, galinčio gyventi be šio cheminio elemento.

Ir pagaliau tai įvyko. Scrippso okeanografijos instituto Kalifornijoje mokslininkai atrado tris naujas rūšis, visą savo gyvenimą praleidžiančias bedeguoninėje dauboje po Viduržemio jūra.

Kodėl jie taip sugeba? Šių organizmų ląstelėse nėra mitochondrijų, kurios, cukrus ir deguonį paversdamos vandeniu ir anglies dioksidu, aprūpina ląsteles energija. Jų vietoje keistieji organizmai turi kitokias organeles, panašias į hidrogenosomas. Tokius komponentus kai kurie mikrobai naudoja energijai gamintis kitais būdais.

Nors unikalieji organizmai yra daugialąsčiai, jie labai nedideli. Jų ilgis – vienas milimetras. Jie gyvena beveik trijų kilometrų gylyje. Tiesą sakant, mokslininkai anksčiau buvo atradę gyvūnų, mėgstančių aplinką be deguonies, tačiau jie protarpiais vis tiek turi jo įkvėpti. Dabar belieka išsiaiškinti, kaip tokie originalūs organizmai išsivystė.

Nature

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą