Mokslo naujienos

Gydantys kontaktiniai lęšiai (0)

JAV mokslininkai išrado kontaktinius lęšius, turinčius antibiotinių sidabro nanodalelių, kurios nuolat registruoja vidinį akies spaudimą ir prireikus skiria vaistų.

Naujieji lęšiai turėtų gerokai pagilinti mokslininkų žinias apie glaukomą – antrą pagrindinę aklumo priežastį pasaulyje – ir, manoma, padės išsaugoti regą milijonams žmonių.

Akių spaudimas – pagrindinis kriterijus, pagal kurį nustatoma glaukoma – gali smarkiai svyruoti ir būti keistis kas minutę. Dabar daktarai jį matuoja maždaug kas kelis kelis mėnesius, priklausomai nuo paciento.

Kontaktiniai lęšiai, pagaminti iš polidimetilsiloksano (PDMS), savo struktūra yra panašūs į įprastus. Pagrindinis skirtumas – tinklelis iš 8 susikertančių nanosidabro linijų, kurios leidžia matuoti akių spaudimą 64 vietose.

Kiekvienas taškas atskirai seka akies spaudimą ir gautą informaciją perduoda į kompiuterį, kuris išsaugo duomenis.

Lens

Akies spaudimą matuojantys lęšiai, tikimasi, padės išvengti glaukomos – antros pagal dažnumą aklumo priežasties pasaulyje.

Vaistai, mažinantys akies spaudimą, į tokius lęšius galėtų būti patalpinti tiesiogiai. Juos į akį suleistų nedidelė elektros iškrova. Ateityje į lęšius ketinama įterpti šimtus nematonų nanogijų, todėl spaudimą technologija matuos daug tiksliau.

Tyrime dalyvavusio „Journal of Glaucoma“ redaktoriaus dr. Jackas Cioffis nuomone, vaistų talpinimas į prietaisus, kuriuos žmonės nešioja kasdien, užtikrins, kad pacientai vaistų vartoti nepamirš. Tai svarbiau, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Maždaug trečdalis pacientų, kuriems buvo persodinti inkstai, greičiau nei per metus užmiršta vartoti vaistus, kurie gali išgelbėti jų gyvybę“, – teigia J. Cioffis.

Yra ir kitų technologijų, galinčių stebėti akies spaudimo pokyčius, tačiau jas būtina implantuoti į akį. Tai rizika, kurios naujieji lęšiai leis išvengti.

ABC Science

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą