Mokslo naujienos

Geriau už vaistus gydo jų kaina (0)

JAV Masačiūsetso technologijų universiteto finansuojami mokslininkai surinko 82 savanorių grupę ir davė jai pasiskaityti brošiūrą apie naujus skausmą malšinančius vaistus, kurie neva yra panašūs į kodeiną, bet veikia greičiau.

 

Tada savanoriai buvo padalyti į dvi grupes. Vienai grupei tyrėjai pasakė, kad naujųjų vaistų piliulė kainuoja 2,5 dolerio, kitai – kad piliulės yra nukainotos iki 10 centų. Mokslininkai tiriamiesiems neaiškino, kodėl vaistų kainos skiriasi.

 

Prieš ir po to, kai savanoriai nurijo piliules, mokslininkai jų riešus gnybtelėjo silpna elektros srove. Tiriamieji buvo paprašyti įvertinti, kaip vaistai paveikė skausmo intensyvumą.

 

Paaiškėjo įdomus dalykas: 85 proc. pacientų, nurijusių brangesnes piliules, teigė, kad skausmas sumažėjo, tuo tarpu nukainotų piliulių grupėje tuo buvo įsitikinęs tik 61 proc. apklaustųjų. Kadangi abi grupės gavo tų pačių cukrinių piliulių, tyrimas iliustravo placebo efektą.

 

"Tai, ką mes patiriame, yra iš dalies realybė ir iš dalies tai, ką tikimės patirti‘, – sako Denas Arielis (Dan Ariely), Djuko universiteto mokslininkas, tiriantis žmonių sprendimų priežastis. „Kyla įdomus klausimas: kaip išrašyti vaistų nuo skausmo su nuolaida, nesumažinant jų efektyvumo?“.

 

Tyrimo autoriai mano, kad jų atradimas gali paaiškinti, kodėl brangūs uždegimus malšinantys vaistai „Vioxx“ ir „Celebrex“ Amerikoje yra labai perkami, nors nėra jokių įrodymų, kad šie medikamentai skausmą įveikia geriau negu daugeliui žinomas ibuprofenas ar aspirinas.

 

Kadangi bendriniai nuskausminamieji vaistai yra pigūs, pacientai juos rečiau vartoja pagal gydytojo nurodymus. Natūralu, kad tokiu atveju vaistų poveikis sumažėja. Ši aplinkybė padeda susiformuoti nuomonei, kad patentuoti vaistai yra geresni. Placebo efektas taip pat pasireiškia stipriau, jei pacientas gydomas neva brangesnėmis, nors ir cukrinėmis piliulėmis.

 

D. Arielio nuomone, brangių vaistų neįperkantys žmonės galbūt sveiktų greičiau, jei juos gautų ne su nuolaida, o už dyką. Tokiu atveju nebūtų galima vertinti medikamentų poveikio pagal kainą. Žinoma, toks pasiūlymas farmacijos pramonei vargu ar patiktų.

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą