Iki festivalio pradžios:
00 DIENŲ
00 VAL
00 MIN
00 SEK

Mokslo naujienos

Garso peilis

„Svarbiausia čia yra tai, kad galime operuoti sritis giliai smegenyse – kiaurai per nepažeistą odą ir kaukolę – ypač tiksliai ir saugiai”, – aiškina operacijose tiesiogiai nedalyvavęs JAV Virdžinijos universiteto neurochirurgas Nealas Kasselas. Jis vadovauja Fokusuotos ultragarso chirugijos organizacijai, kuri buvo įkurta ieškoti naujų būdų panaudoti koncentruotoms labai aukšto dažnio garso bangoms.
Šveicarijos mokslininkai technologiją išbandė su devyniais pacientais, kuriuos kamavo chroniškas galvos skausmas. Įprastai jis gydomas pašalinant nedidelę dalį smegenų gumburo – struktūros, kuri perduoda informaciją tarp skirtingų smegenų sričių. Praeityje tai buvo daroma įvedant radijo bangų zondą per skylę kaukolėje arba paveikiant sritį radiacijos spinduliais.
Chirurgų nuomonę, naujoji technika bus greitesnė ir tikslesnė nei abu ankstesnieji metodai. Ją taikant, ultragarso bangos yra sukoncentruojamos į ryžio grūdo didumo tašką smegenyse (jo vieta priklauso nuo negalavimų priežasties). Šiame taške esantis smegenų audinys sugeria bangų energiją ir įkaista iki apytiksliai 50 laipsnių Celsijaus, todėl ląstelės žūsta. Tai daug greičiau nei gydymas radiacija, kuri ląsteles numarina per kelias savaites ar net mėnesius.
Ultragarsas
Koncentruotos ultragarso bangos kaitina taikinį smegenyse, tuo tarpu realiu laiku gaunami vaizdai informuoja chirurgus apie procedūros eigą.
Prie sistemos yra prijungtas magnetinio rezonanso skaitytuvas, rodantis, ar garso bangos nukreiptos tiksliai ten, kur reikia, bei vėsinimo sistema, neleidžianti kaukolei perkaisti.
„Terminiai atvaizdai, gaunami realiu laiku operuojant, leidžia chirurgui matyti, kurioje vietoje ir kiek pakilusi temperatūra,” – sako įrenginį sukūrusios Izraelio kompanijos „InSightec” atstovas Eyal Zadicario. Po gydymo visi devyni pacientai teigė pajutę staigų palengvėjimą. Tiesa, per operaciją visi pajuto kelių sekundžių trukmės dilgsėjimą ar galvos svaigimą, tačiau jokio rimtesnio šalutinio poveikio.
Eksperimentinė „InSightec” ultragarso įrenginio versija šiuo metu bandoma penkiuose medicinos centruose skirtingose šalyse. Mokslininkai planuoja technologiją pritaikyti gydydami ne tik Parkinsono ligą ir kitus judesių sutrikimus, bet ir smegenų auglius, epilepsiją bei insultą. Vienintelis metodo trūkumas yra tas, kad prieš operaciją neįmanoma patikrinti, ar pasirinkta vieta yra iš tiesų susijusi su liga, tačiau specialistai tikina šią problemą netrukus išspręsiantys.
1983 m. filmo „Žvaigždžių kelias IV: Kelionė namo” gerbėjai dar turėtų prisiminti personažą dr. McCoy’ų, kuris turėjo specialų įrenginį, leidžiantį operuoti be pjūvių; daktaras uždarė 20-ojo amžiaus medikus spintoje, kad jie neliestų jo įgulos nario Pavelo Čekovo savo „mėsininko peiliais”.
Technology Review

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą