Festivalio naujienos

Šeimyninės pramogos tarptautinėje mokslo mugėje Kaune (0)

     Mugės esmė – tiesiogiai susipažinti su įvairiose gyvenimo srityse naudojamomis technologijomis, įvertinti naujus mokslo metodus ir jų praktinę svarbą, smagiai praleisti laiką. Renginiai skirti įvairaus amžiaus publikai. Čia ras ką veikti vaikai bei jų tėveliai, moksleiviai ir studentai. Tai vieta, kur galima ir reikia patiems viską pačiupinėti, pamatuoti, pasitikrinti savo reakciją. Pavyzdžiui, įvertinti maisto produktų saugumą, gėrimuose nustatyti saldiklių tipą ir koncentraciją. Arba suvokti, kaip lengvai ir įdomiai kuriami žemėlapiai, publikuojami internete.

Programoje – daug įvairių mokslo sričių eksperimentų, naudinga praktinė informacija ir jūsų kūno bei smegenų ypatumų tyrimai. Jūsų laukia interaktyvi optinių iliuzijų paroda, psichologijos stendai, loginio bei mokslinio mąstymo žaidimai. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras pakvies mugės dalyvius užsukti į mobilųjį planetariumą susipažinti su Visata ir joje vykstančiais procesais, o Molėtų observatorija demonstruos teleskopus. Galėsite stebėti Saulę.

     KTU Fundamentaliųjų mokslų fakultetas parengė nematomų fizikinių jėgų demonstraciją, o jų kolegos iš Statybos ir architektūros fakulteto įrengs termovizijos prietaisą su ekranu, kuriame mugės dalyviai pamatys savo kūno paviršiaus temperatūrinį vaizdą. Bus demonstruojama nauja meteorologinė ir hidrologinė aparatūra. Mugės lankytojai  tiesioginiame eteryje bendraus su budinčiais sinoptikais, išklausys jų komentarus apie orų prognozavimo subtilybes, meteorologo darbą.

     Lietuvos jūrų muziejaus kūrybinėse dirbtuvėse išmoksite susikurti jūrų gyvūnų akvariumą, rašyti virvaknyges. Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla atsigabens net tikrą navigacinį laivo treniruoklį. Galėsite pamėginti valdyti ir įvesti  įvairius laivus sumodeliuotose plaukiojimo rajonuose.

     Aleksandro Stulginskio universiteto specialistai pasakos apie įvairias žemdirbystės sistemas. Demonstruos dirvožemio mėginių paėmimo sistemą ant keturračio su GPS, dirvos tyrimo infraraudonaisiais spinduliais įrangą. Bus parodyti vertikaliosios žemdirbystės metodu auginami augalai, augalų herbarai, žemės ūkio ir piktžolių augalų bei sėklų kolekcijos. Surengta liofilizuotų produktų ir sumuštinių su sėklomis degustacija.

     VDU Kauno botanikos sodas įrengs mugėje mažąjį botanikos sodą ir zoologijos sodą.

     Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Veterinarijos akademija  pakvies į veterinarijos gydytojo konsultaciją smulkiųjų gyvūnų auginimo, priežiūros, vakcinavimo klausimais. Sužinosite apie šeškų auginimo ypatumus ir iš arti pasigrožėsite šiais gyvūnais. Lietuvos zoologijos sodas supažindins su itin įdomiais vabzdžiais – insektariumo gyventojais.

     Po Lietuvos mokyklas keliaujantys kompanijos „Thermo Fisher Scientific Baltics“ mokslininkai su mobiliąja bioklase mugėje mokys jus dirbti su centrifugomis, purtyklėmis, išskirti DNR. Kiekvienas galės pasikviesti „Mobiliosios bioklasės“ komandą į savo mokyklą.

     Kauno technologijos universitetas, Lietuvos kosmoso asociacija, Kosmoso mokslų ir technologijų institutas pademonstruos pirmojo lietuviško nanopalydovo modelį. Renginio svečiams bus dalijami palydovo popieriniai maketai. „LitSat-1“ yra pirmasis palydovas šalies istorijoje. Jis bus nugabentas į Tarptautinę kosminę stotį bendradarbiaujant su NASA.

     Iš arti apžiūrėsite kariškių naudojamus bepiločius lėktuvus. Gelbėtojai demonstruos, kaip gelbėjami žmonės  iš autoavarijas patyrusių automobilių. Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos atgabens diržų prisisegimo ir automobilio apsivertimo stimuliatorių.

     UAB „Jana seta“ atstovai rodys radijo bangomis valdomus filmuojančius  sraigtasparnius, žaislus ir konstruktorius su Saulės energijos elementais; ekologiškų daržovių „atpažintoją“, chemijos laboratoriją vaikams nuo 10 metų.

     Policija parengė vaikams skirtą kinologo su tarnybiniu šunimi pasirodymą. Suaugusieji technikos mėgėjai  pamatys policijos tarnybinį automobilį su hibridine pavara „Toyota Prius“ bei tarnybinį motociklą. Išmoksite naudotis gesintuvais; išgirsite viską apie dūmų jutiklius; galėsite pabūti ugniagesio „kailyje“; pažvelgsite į Kauną iš 42 m aukščio; išmėginsite gelbėjimo pagalvę; pajusite, ką reiškia patekti į gaisro dūmus ; susipažinsite su gaisrinės įrangos naujovėmis. „Krizių tyrimo centro“ komanda pakvies visus norinčiuosius į pirmosios medicinos pagalbos mokymus.

     Mugėje dalyvaus ir svečiai iš užsienio. Mokslo centras ,,TechnoAnos rūsiai“ jau 18 metų veikia Rygoje. Į Kauną bus atgabenta nedidelė nuolatinės ekspozicijos dalis, demonstruojanti meno, žaidimų, mokymo ir mokslo elementus.  Iš Varšuvos Mokslo centro „Kopernikas“ bus atvežta turininga ekspozicija, kurioje bus galima pasitikrinti savo atmintį, įvertinti reakcijos greitį, apgauti klausą. Lielvardės amatininkų centras supažindins su senąja latvių etnografinių juostų gamybos technika.

Mugė fakultetuose

     Mugės renginiai vyks ne tik miestelyje šalia KTU Elektronikos rūmų, bet ir įvairiuose fakultetuose. Apsilankę laboratorijose bei auditorijose, sužinosite, kokią specialybę geriausia rinktis ir ar ji perspektyvi. Ar yra specialistų, kurių paklausa didėja net krizės metu? Išgirsite apie emocijų poveikį vartotojo elgsenai virtualioje aplinkoje; išmoksite įvertinti rinkai siūlomą intelektinį produktą ir suprasite, kodėl vartotojai turi daugiau mokėti už inovatyvų sprendimą. Sužinosite apie netradicinius metodus išsikepti kiaušinienę, pasigaminti ledų, suplauti ir išdezinfekuoti indus. Pamatysite drabužius, apsaugančius nuo kulkų, ugnies ir karščio, lietaus ir vėjo, sukurtus Fizikinių ir technologijos mokslų centro Tekstilės institute. KTU Dizaino fakultete paskaitoje apie virtualų vintažą pamatysite save, vilkinčius praėjusio šimtmečio vidurio apsiaustu ar neįtikėtino kirpimo suknele. Vienu klavišo paspaudimu pasikeisite spalvų derinius ir audinius.

     Itin mįslinga tema – žmogaus aura. Kokią objektyvią informaciją galima gauti ją tiriant? Ar tiesa, kad visų negalavimų ir ligų užuomazgos slypi joje? Kita tema taip pat susijusi su mūsų sveikata – pastatai, kuriose praleidžiame daug laiko. Kokie yra „sveiko“ pastato požymiai ir ką kiekvienas turime žinoti, kad kvėpuotumėme švariu oru? Jus tikrai sudomins mazgo istorija (pradedant Gordijaus ir baigiant jūreiviškais mazgais), didžiausios pasaulio katastrofos ir jų priežastys, medicininės tekstilės naujienos. Galėsite stebėti, kaip naudojant plazmą vakuume auginamos plonos nanodangos, naudojamos daugelyje šiuolaikinių prietaisų.

     Svečiai iš Latvijos – Latvenergo koncerno Energetikos muziejus parengė ekspoziciją, pasakojančią apie XX a. pirmosios pusės didžiausio pramoninio objekto Baltijos šalyse statybą – Kegumo hidroelektrinę. Taip pat išsamiai susipažinsite su XXI a. branduoliniais reaktoriais ir pasaulio energetikos tendencijomis .

     Tarp specialiųjų paskaitų pradinių klasių moksleiviams – labai svarbi šiais krizės laikais tema apie pinigus. Išmokti taupyti reikia nuo mažų dienų. Bus pamėginta rasti spragų, pro kurias „išbyra“ pinigai, ir aptarta, kaip jas užkaišyti.

                           Kviečiame visus turiningai praleisti laiką!

             Visą mugės programą rasite adresu www.mokslofestivalis.eu

Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ informacija.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą