Mokslo naujienos

Dirbtinė gyvybė užgimė mielėse (0)

Merilendo universiteto tyrėjų komandos vadovo dr. Kreigo Venterio teigimu, tai pirmas kartas, kai gyvos ląstelės procesus visiškai valdė dirbtinė genetinė informacija.
Sintetinė bakterijos tipo ląstelė dauginasi savarankiškai ir atveria nesuskaičiuojamas galimybes gaminant naujoviškus degalus ar vakcinas.
„Argi nebūtų puiku turėti technologiją, blokuojančią įprastinį peršalimą arba, daug svarbiau, ŽIV virusą, kuris vystosi taip greitai, kad šiandieninės vakcinos nespėja kartu?” – retoriškai klausia K. Venteris.
Kurti sintetinę ląstelę specialistai pradėjo kompiuteryje: jie cheminiu būdu surinko sintetinės DNR dalis, o vėliau jas perkėlė į gyvą bakteriją, kuri viską sujungė į sintetinę chromosomą – DNR rinkinį, talpinantį visą genetinę informaciją, kurios ląstelei reikia gyventi ir vykdyti įvairias funkcijas.

Mokslininkų komanda „iškodavo” bakterijos DNR, ją perdarė ir įterpė į ląstelę. Taip gimė nauja rūšis, pavadinta M. mycoides JCVI-syn1.0
„Mes sukūrėme DNR chromosomą nuo nulio, iš keturių butelių su chemikalais, – sako K. Venteris. – Galutinai ją surinkome visiems gerai pažįstamose mielėse”.
Sintetinės DNR valdoma mielių ląstelė jau pagamino daugiau nei milijardą savo kopijų. Tiesa, ląstelės atskirai viena nuo kitos neišgyventų.
Pravers daug kur
Pasak Merilendo universiteto biofiziko dr. Davido Thirumalai, sintetinės ląstelės galėtų gydyti tam tikras kūno dalis, o dirbtinės bakterijos padėtų tvarkytis su ekologinėmis nelaimėmis.
„Sakykime, išsiliejo nafta. Galėtume sukurti dirbtinių mikroorganizmų, kurie ją tiesiog sparčiai suėstų”, – teigia jis.
Institutas, kuriame dirba K. Venteris, jau kalbasi su keliomis farmacijos kompanijomis apie naujas vakcinas, tačiau etikos sargai ir genų inžinerijos kritikai nerimauja, kad rizika yra pernelyg didelė, lyginant su nauda. Patys mokslininkai pripažįsta, kad technologija, patekusi į teroristų rankas, gali virsti pavojingu nauju biologiniu ginklu.
Ląstelė – tik pradžia
D. Thirumalai teigimu, visų pasekmių numatyti neįmanoma, tačiau jis žavisi tuo, ką pavyko padaryti K. Venterio komandai.
„Tai proto, vaizduotės ir Dievo sukurtos gyvybės santuoka”, – sako jis.
Tuo tarpu K. Venteris tikina, kad sintetinė ląstelė buvo sukurta tik patikrinti technologijai; tolesniuose planuose – sintetiniai dumbliai. Mokslininkas teigia nebėgsias ir nuo filosofinių debatų, susijusių su dirbtine gyvybe.
Į pirmosios sintetinės ląstelės DNR tyrėjai įterpė ir autorių teises saugančius vandens ženklus, tarp kurių yra ir Jameso Joyce‘o citata: „Gyventi, klysti, kristi, triumfuoti, sukurti gyvybę iš gyvybės”.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą