Festivalio naujienos

Didžiausia mokslo ir technologijų šventė Lietuvoje artėja (0)

Rugsėjo 10–19 dienomis visi norintys, nuo mažiausiojo iki vyriausiojo, galės rinktis iš daugiau kaip 350 nemokamų renginių septynių Lietuvos miestų mokyklose, universitetuose, laboratorijose, aikštėse ar net prekybos centruose. Itin platus ir temų spektras, pradedant diskusijomis apie kino filosofiją, beprotybės temą literatūroje, homoseksualumo ištakas, propagandinę animaciją, finansų inžinerijos galimybes įveikti įvairias pasaulines problemas ir baigiant fizikų, matematikų, meteorologų eksperimentais arba pasivaikščiojimu po filosofų labirintą. Mokysimės japonų, hindi, kinų ir kitų egzotiškų kalbų, išgirsime, ką valgė vilniečiai XVII amžiuje. Sužinosime, ar kiekvienas gali būti laimingas šiuolaikinėje visuomenėje, ar dirbtinis intelektas gali priimti geresnius sprendimus nei žmogus ir užtikrinti efektyvesnį bankų sistemų valdymą ir kaip spausdinami žmogaus organai. Džiaugiamės, kad festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ jau 11-tus metus iš eilės padeda priartinti mokslo idėjas prie visuomenės, pristatyti technologijų, inovacijų naudą ir populiarinti Lietuvos mokslo įstaigas, inovatyvaus verslo įmones, taikančias savo veikloje mokslo laimėjimus.

Vilniuje pakviesime visus norinčiuosius, o ypač moksleivius, savo akimis pamatyti, kaip Vilniaus universiteto Žmogaus genomo tyrimų centro mokslininkai, vadovaujami Lietuvos mokslų akademijos (LMA) tikrojo nario prof. Vaidučio Kučinsko, vykdo genomo tyrimus, siekdami nustatyti intelektinės negalios sutrikimų mechanizmus. Jeigu norite pamatyti, kaip vyksta kompiuteryje sumodeliuotų fermentų evoliucija, kviečiame į ekskursiją Vilniaus universiteto (VU) Biotechnologijų institute. O jeigu jums įdomu, kaip sukurti kompiuterinį žaidimą arba kosminį palydovą – užsukite į VU Matematikos ir informatikos fakultetą. Lietuvos edukologijos universitete į rudens gėrybes pažvelgsite chemiko akimis, taip pat sužinosite, kas pasaulyje aukščiausias.

LMA  patalpose Lietuvos mokslo premijos laureatai atskleis, už kokius darbus pelnė šį apdovanojimą. Pavyzdžiui, LMA tikroji narė prof. Viktorija Daujotytė-Pakerienė paskaitoje „Laisva ir nelaisva sintaksė: lietuviškas galvojimas iš A. Šliogerio, J. Apučio, R. Granausko, B. Radzevičiaus“ paskatins susimąstyti, kur slypi lietuviško jutimo, galvojimo šaknys. Prof. Arūno Sverdiolo paskaitoje „Apie išmintį“ sužinosite, iš ko sprendžiama, kas yra išmintinga, o kas – ne. Šiuolaikinė imunologija yra viena sparčiausiai besivystančių mokslo sričių, kurios pasiekimai – vakcinos ar naujieji imunoterapijos būdai– svarbūs visai žmonijai. Kaip tai padeda mums išlikti, kalbės prof. Aurelija Žvirblienė. Apie sumanias organines medžiagas ir jų taikymą papasakos prof. Sigitas Tumkevičius.

Vilniaus universiteto astronomai pakvies pro teleskopus pažvelgti į Mėnulį, pasakos apie kintamas žvaigždes bei nežemiškas gyvybės paieškas. VU Gamtos mokslų fakultete, kaip ir kasmet – intriguojanti programa ir įdėmus žvilgsnis į gamtą bei mus pačius. Išgirsite apie ekstremalius gyvūnų dauginimosi būdus, apie tai, kaip augalai bendrauja tarpusavyje, išbandysite melo detektorių, pamatuosite savo smegenų aktyvumą žaidžiant kortomis, įvertinsite tikrąjį biologinį amžių.

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) rugsėjo 12 d. pakvies į Atradimų dieną, kur jus pamėgins nustebinti robotų varžybomis per sieną ir makaronų tiltais. Išbandysite VGTU mokslininkų sukurtas oro valymo technologijas, patys kursite virtualų bepilotį orlaivį, valdysite kvadrokopterį, eksperimentuosite su prietaisais, kuriais judesius ir įvairius jų parametrus tiria mokslininkai ir kino pramonės atstovai, perkeldami aktorius į virtualų pasaulį. O kūrybinių industrijų laboratorijoje galėsite pasijusti televizijos ar reklamos kūrimo profesionalu, išmėgindami garso ir vaizdo įrašymo bei apdorojimo įrangą.

Vilniaus kolegija kviečia į mados dirbtuves, o Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Atrankos centre sužinosite, ar ateities karuose bus reikalingi žmonės.

Rugsėjo 19 d. Vilniaus universiteto mokslininkai bei studentai parengė itin turiningą programą Saulėtekyje ir VU Centrinių rūmų kiemeliuose. Bus demonstruojami naujausi lietuvių kalbos skaitmeninimo projektai ir natūralios lietuvių šnekos sintezatorius, akių sekimo įranga, superkompiuteriu modeliuojami biofizikiniai reiškiniai, balsu bus valdomas robotas. Mini laboratorijoje sužinosite apie vaisių ir sėklų įvairovę bei jų plitimo būdus. Ir kaip nustebinti draugus, pademonstravus jiems šviečiantį agurką. Teisės fakulteto studentai pakvies į teismo proceso inscenizaciją, o jeigu smalsu, kaip politikams pavyksta susitarti, sužaiskite derybinių ir balsavimo žaidimų partiją. Savo žiniomis su jumis mielai dalysis fizikai, chemikai, biologai, humanitarai, teisininkai, filosofai, matematikai, orientalistai, filologai, ekonomistai ir daugelis kitų.

Kaune šiemet planuojamos ne tik dešimtys įvairių ekskursijų, praktikos darbų ir paskaitų, bet ir Kauno technologijos universiteto (KTU) diena rugsėjo 12-tą bei specialioji programa visai šeimai šeštadienį, rugsėjo 13 d., skirta penkioms stichijoms Kauno tvirtovės VII forte.

Festivalio renginiai pasklis po visą miestą. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai papasakos apie atminties formavimąsi smegenyse, signalų perdavimą tarp neuronų ir kodėl šis signalo perdavimas kartais sutrinka. Jeigu svajojate aplankyti savaną, paklaidžioti po džiungles, susidurti akis į akį su paslaptingiausiais pasaulio gyvūnais, tą patirsite Lietuvos zoologijos sode.

KTU dienos metu – daug praktinių užsiėmimų. Pradinukai susipažins su elektronikos inžinerijos pradmenimis – jie žaisdami mokysis: lipdys iš plastilino, pieš ir gamins veikiančius elektroninius žaislus. Vyresnieji lankytojai kviečiami patirti, kaip kitų žvaigždžių sistemose atrandamos planetos ir nustatomos jų savybės. Sužinoti kiek daug matematikos yra magijoje arba magijos – matematikoje. Išgirsti apie vizualinę kriptografiją – informacijos kodavimo metodą, kuriame kodavimas atliekamas kompiuteriu, o dekodavimas vykdomas plika akimi. Išmokti prognozuoti ekstremalius meteorologinius reiškinius, susekti mobilųjį telefoną pagal jo pėdsakus. Išbandyti nanosekundinio lazerio galią ir susipažinti su susintetintų chameleoniškų junginių spalvos kitimų tyrimais veikiant lazerine UV spinduliuote. Bus demonstruojama programinė įranga funkcinei žmogaus būklei vertinti ir studentų sukurti autonominiai mobilūs robotų modeliai. Galėsite užsidėję virtualios realybės akinius ir kitą įrangą, paslėptą kuprinėje, atsidurti KTU studentų miestelyje ir virtualiai po jį pasivaikščioti. Savo akimis pamatysite, kaip gimsta 3D gaminiai ir netgi susikursite 3D virtualią, praėjusio šimtmečio vidurio žavingą suknelę. Susipažinsite su drabužiais, saugančiais nuo kulkų, ugnies ir karščio, lietaus ir vėjo, sukurtais Fizinių ir technologijos mokslų centro Tekstilės institute. Išgirsite, kaip galima užfiksuoti ir pavaizduoti kompiuteryje žmogaus judesius, kokiomis priemonėmis fiksuojami ir analizuojami sportininkų, žmonių po traumų ar operacijų judesiai, kaip tiriami žmogaus kūno audiniai ir organų sistemos, kaip panaudojant dirbtinius organus atstatomos žmogaus natūralios funkcijos.

Aleksandro Stulginskio universitetas rugsėjo 12 d. taip pat parengė specialiąją programą, kurios metu pasirodys studentų gatvės šokių kolektyvas „ASU Beat“. Mobiliame upės formavimosi stende matysite, kaip formuojasi upės vaga, susipažinsite su triukšmo problemos mastais, jo žala sveikatai ir priemonėmis triukšmui mažinti. Bus pademonstruota visa nuotraukos iš pilotuojamų ir bepiločių orlaivių gavimo technologija: orlaiviai, fotografavimo ir orlaivių valdymo įranga, nuotraukos atlikimas, gautų duomenų apdorojimas. Atsisėdę į savaeigio krautuvo kabiną, suprasite, kaip jį valdyti be rankų.

Klaipėdoje, Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje, moksleiviai susipažins su realia jūrinio laivo įranga, patys valdys įvairius laivus sumodeliuotose realiuose plaukiojimo rajonuose. Apsilankę Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakultete, išgirsite, kur naudojamos šiuolaikinės mechatroninės sistemos ir dalyvausite autonominių mini sumo robotų varžybose. Klaipėdos universiteto Socialinio darbo katedros dėstytojai papasakos apie socialinio darbo ištakas ir specifiką, atskleis delfinų terapijos paslaptis Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume.

Šiauliuose ir miesto gimnazijose šiemet lankysis klimatologų komanda iš Vilniaus. Jie papasakos apie Antarktidos kapituliaciją, apie klimato kaitos poveikį Baltijos jūrai, pavojingus meteorologinius reiškinius ir apie tai, kaip galime sumažinti grėsmę ekosistemoms. Šiauliečiai meteorologai pasiūlys jums Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Šiaulių meteorologijos stotyje susipažinti su meteorologijos stoties veikla, stebėjimų principais bei modernia matavimų įranga.

Didelio populiarumo pernai sulaukęs „Detektyvas Botanikos sode“ – edukacinis žaidimas Šiaulių universiteto (ŠU) Botanikos sode, kurio dalyviams, remiantis užšifruotomis nuorodomis, reikės rasti pradingusi augalą. Žaisdami dalyviai galės praplėsti žinias apie augalų fiziologiją, dauginimąsi ir kitas savybes. ŠU kūrybinėse dirbtuvėse bus kursiamos instaliacijos iš panaudotų daiktų, kalbama apie mūsų socialiai atsakingą elgseną ir gamtos tausojimą. Edukaciniame žaidime „Aš ir pasaulis“ jo dalyviai, imitacinėje ekosistemoje pakeitę vieną elementą kitu ar jį panaikinę, prognozuos ateitį. Taip pat susipažins su vandens, miško, pievos ir kitomis ekosistemomis. Paaugliai modernia diagnostine įranga galės įvertinti savo laikyseną ir stuburo mobilumą, liemens raumenų jėgą.

Panevėžio kolegijos specialistai išmokys jus taisyklingai valytis dantis, nustatys burnos sveikatos būklę, patars, kaip išsaugoti sveikus dantis. Pademonstruos fizinės parengties naujoves, pratimus ant funkcinių treniruoklių, gimnastikos kamuolių, nestabilių platformų, ypač padedančių sumažinti kūno masę. Papasakos apie atsinaujinančių energijos šaltinių sistemų veikimo principus, apie elektroninius nusikaltimus ir apsisaugojimo būdus.

KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas pakvies į fizikinių reiškinių mugę prekybos ir pramogų centre Babilonas II. Galėsite nusifotografuoti termovizoriumi, suprasti, kaip mus veikia oras, susikurti žaibą, išmatuoti savo skleidžiamą triukšmą, vibracijas ir vėjo greitį. Ten pat, tik kitą dieną, renginyje „Robotika Babilone“ bus demonstruojami įvairūs robotai: robotas Humonoidas, atliekantis linksmus mankštos pratimus ant stalo, robotas „Avatarą“, perduodantis į kompiuterį kamera matomą vaizdą, ir t. t. Be to, mažieji lankytojai galės konstruoti ir programuoti LEGO NXT robotų komplektus.

Tiesą sakant neįmanoma išvardyti visko, ką jums parengė geriausi Lietuvos mokslininkai, išradingiausi doktorantai, sumaniausi studentai. Kviečiame savo akimis pamatyti naująjį, sparčiai kintantį mokslo bei technologijų pasaulį. Visą festivalio programą rasite ir užsiregistruoti į renginius galite interneto svetainėje www.mokslofestivalis.eu  

Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ informacija.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą