Dažniau bėgiosi – ilgiau gyvensi
Kai 1970-aisiais pasaulį apsėdo bėgiojimo manija, daug daktarų pradėjo nerimauti, kad senesni žmonės sportuodami gali susižeisti ar prisišaukti artritą.
JAV Stenfordo universitetinės medicinos mokyklos terapeutas ir reumatologas Jamesas Friesas buvo kitos nuomonės. Jis padarė prielaidą, kad žmonės, pradėję sportuoti būdami vidutinio ar vyresnio amžiaus, ilgiau gyvens sveiki.
Kad patikrintų šią hipotezę, J. Friesas su komanda nuo 1984 m. stebėjo daugiau nei 500 bėgikų, kuriems jau per 50 metų, ir lygino juos su panašia nebėgiojančių žmonių grupe. Tyrimo dalyviai kasmet pildė anketas su klausimais apie jų gebėjimą vaikščioti, rengtis ir atlikti kitas gyvenimiškas užduotis. Mokslininkai taip pat sekė ir abiejų grupių sveikatos būklę bei užsirašinėjo mirčių priežastis.
Kaip ir tikėtasi, bėgiojanti grupė buvo lieknesnė ir sveikesnė, joje mažiau žmonių mirė dėl širdies veiklos sutrikimų. Tačiau tuo bėgiojimo privalumai nesibaigia.
Nuo tyrimo pradžios praėjus 19 metų, 34 proc. žmonių iš „sėsliosios“ grupės jau buvo mirę, o tarp bėgikų – tik 15 proc. Tik 7 proc. sportuojančių žmonių mirė dėl infekcijų, nervų ligų ar vėžio. Šios ligos nusinešė 19 proc. nebėgiojančių bendraamžių.
Reguliariai bėgiojantys vyresnio amžiaus žmonės iš to turi daug naudos.
Mokslininkai išsiaiškino ir tai, kad net tie žmonės, kurie gyvenime reguliariai yra bėgioję tik apie mėnesį, turėjo naudos senatvėje, nors ir ne tokios didelės, kaip prisiekę bėgikai. Biologiniai mechanizmai, slypintys už tokio poveikio, lieka neaiškūs.
Tyrėjai panaikino galimybę teigti, kad sveikesni žmonės yra labiau linkę bėgioti, abi grupes parinkę taip, kad jų sveikatos būklė ir gyvenimo stilius būtų panašūs.
„Svarbiausia išvada tokia: niekada nevėlu paversti bėgiojimą ar kitus energingus pratimus įpročiu“, sako – Eliza Chakravarty, viena tyrimo autorių.
Kanados McMaster universiteto kineziologas Markas Tarnopolsky‘is teigia, kad eksperimento rezultatai yra gera naujiena tiek nuolat, tiek retkarčiais bėgiojantiems žmonėms: „Įdomu tai, kad vis dar gali jausti naudą, net jei į lauką išbėgdavai prieš 25 metus”.
Komentarai