Mokslo naujienos

Bioninė akis (0)

Pirmąjį žingsnį šia kryptimi žengė JAV Vašingtono universiteto mokslininkai, linzėse įtaisę šviesos diodus (LED) ir juos sujungę vielutėmis, per kurias teka elektra. Pačios linzės padarytos iš specialaus plastiko, panašaus į tą, iš kurio daromi gaivinamųjų gėrimų buteliai, praneša Technology Review.

„Galime sukurti daug prietaisų, kurie yra labai maži ir gali būti integruoti į linzes, kad jos galėtų daug daugiau nei tiesiog pagerinti regėjimą“, – sako Babakas Parvizas (Babak Parviz), elektros inžinerijos profesorius.

Mokslininkų komanda elektronines linzes sukūrė siekdama dviejų tikslų. Pirmiausia, buvo aiškinamasi, ar įmanoma sukurti monitorių, kuris žmogaus matymo lauke rodytų papildomus objektus ir tuo pat metu leistų matyti realią aplinką. Tokia technologija labai praverstų kareiviams, o civiliai galėtų per linzes matyti, kas jiems skambina, arba žiūrėti filmus viešajame transporte.

Vašingtono universiteto mokslininkų sukurta linzė su LED elementais. Šaltinis: Technology Review

Elektroninės linzės atvertų naujas galimybes ir medicinoje. Akių ląstelės netiesiogiai kontaktuoja su kraujo serumu, kuriame yra biožymekliai apie ligas, kuriomis žmogus serga. Jei į linzę būtų įterptas tokių žymeklių jutiklis, medikai turėtų visiškai naują neinvazinę sveikatos tikrinimo priemonę.

Tokių stebuklų dar teks palaukti, tačiau pradžia jau yra. Mokslininkų sukurtose linzėse – 16 veikiančių LED elementų. Linzes 20 minučių nešiojo bandomasis triušis, tačiau prietaisas nebuvo įjungtas, baiminantis, kad akims nepakenktų elektros grandinės skleidžiama šiluma.

Tikimasi, kad ilgainiui į linzes pavyks sudėti bent kelis šimtus LED elementų. Dabartiniai yra maždaug 300 mikrometrų skersmens – ne tik per dideli, bet ir linkę lūžti linzei suteikiant formą. Inžinierių tikslas – 30 mikrometrų. Tuomet linzės jau galėtų kurti kelių šimtų pikselių vaizdą.

Tomas Knabikas

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą