Mokslo naujienos

Biblinės palmės prisikėlimas (0)

Vos trejų metukų sulaukusi apie 1,2 m aukščio datulinė palmė Methuselah auga gerai. „Ji miela“, – apie augintinę sako Hadassah medicinos organizacijos mokslininkė dr. Sarah Sallon.

Medelis 2005-aisiais išaugo iš sėklos, rastos Masada regione, kuriame žydų sukilėliai nusižudė, užuot pasidavę puolantiems romėnams.

Radioaktyviosios anglies metodu ištyrę šią bei šalia rastas nesudygusias sėklas mokslininkai nustatė, kad joms yra apie 2000 metų. Tai seniausios sėklos, kurias yra pavykę sudaiginti. Ankstesnis rekordas priklausė 1300 metų senumo lotosui.

Seeds

Senovinės sėklos.

Kol kas neaišku, ar Methuselah yra „berniukas“ ar „mergytė“ – mat datulinės palmės būna skirtingų lyčių, o ekspertai gali jas nustatyti tik tada, kai medis sulaukia 6-7 metų.

S. Sallon tikisi, kad iš medelio pavyks atgaivinti išnykusią Judėjos datulinių palmių rūšį, garbintą ne tik dėl vaisių, bet ir dėl gydomųjų savybių.

Mokslininkai žvilgtelėjo į augalo DNR ir atrado, kad su dabartiniais finikais jį sieja tik truputį daugiau nei pusė genų.

Methuselah

Prieš trejus metus sudygusi Methuselah dabar siekia 1,2 m. 

S. Sallon dirba ties „Artimųjų rytų medicininių augalų projektu“, kuris skirtas išsaugoti ir atgaivinti augalus regionuose, kuriuose jie kažkada augo.

„Dalis mūsų projekto yra skirta išsaugoti senovines žinias apie tai, kaip augalai buvo naudojami. – apie organizacijos veiklą pasakoja S. Sallon. – Prikelti mirusius [augalus] yra labai sunku, todėl geriau juos pradėti saugoti dar iki išnykstant“.

Discovery News

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą