Mokslo naujienos

Beždžionių genai apsaugo kates nuo AIDS (0)

Mayo klinikos Minesotos valstijoje dr. Erico Poeschlos teigimu, žmonės, katės ir kai kurios beždžionės yra vieninteliai žinduoliai, kenčiantys nuo viruso, sukeliančio AIDS. Visai kaip ŽIV, kačių viruso atmaina naikina kraujo ląsteles, kovojančias su infekcijomis. Jis dažniausiai puola laukines kates, kurių pasaulyje yra apie pusę milijardo, ir perduodamas per įkandimus, dažniausiai – patinų kovose dėl teritorijos.
Kai kuriose beždžionėse yra su infekcijomis kovojančių baltymų atmaina, kuri sėkmingai apsigina nuo viruso atakų. Laboratorijoje mokslininkai iš rezus beždžionės paėmė genų, atsakingų už šio baltymo gamybą, ir įterpė į kates. Tai pavyko padaryti naudojant nekenksmingą virusą, kuris įterpia genus į kiaušialąstes. Technologija jau anksčiau buvo sėkmingai išbandyta su kitais žinduoliais, įskaitant peles, kiaules ir avis.
Katėms įterpus medūzų geno, jos sušvito žaliai. Taip mokslininkams lengviau pastebėti ląsteles, gaminančias kačių AIDS atsparų baltymą.
Kad lengviau patikrintų, kurios kačių ląstelės turėjo naująjį geną, mokslininkai į kiaušialąstes papildomai įterpė fluorescuojančius baltymus gaminantį geną iš medūzų Aequorea victoria, kurios švyti žaliai.
Metodas suveikė taip sėkmingai, kad beveik visos katės, užaugintos iš modifikuotų kiaušialąsčių, turėjo virusą stabdančių baltymų, gaminamų visame kūne. Ir žinoma, švietė žaliai.
Kol kas išbandytas tik ląstelių atsparumas kačių AIDS virusui. Dabar mokslininkai planuoja eksperimentus, per kuriuos užkrės virusu kates ir stebės, ar šios nesuserga.
„Jeigu įrodytume, kad galima apsaugoti [kates], tai mums duotų daug informacijos apie tai, kaip apsaugoti žmones,” – teigia E. Poeschla.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą