Mokslo naujienos

Baikalo šturmas (0)

„Mes norime tirti ir stebėti Baikalo ežerą tam, kad jį išsaugotume, – sako ekspedicijai vadovaujantis Rusijos parlamento narys Arturas Čilingarovas.

Pirmadienį A. Čilingarovas praleido tikrindamas laivą ir į jį pakrautus povandeninius aparatus „Mir-1“ bei „Mi-2“. Jei orai bus palankūs, trys vyrai šiuose prietaisuose leisis į ežero dugną 1,6 km gylyje.

Šalia Sibiro pietinės sienos su Kinija ir Mongolija telkšantis ežeras, vietinių švelniai vadinamas „jūra“, užvakar ir vakar dėl stipraus vėjo labiau priminė audringą vandenyną.

Gali būti, kad Baikalas, talpinantis penktadalį pasaulio gėlo vandens, yra gilesnis nei manyta. Didelis vandens slėgis neleido ankstesnėms ekspedicijoms nusileisti giliau nei ketvirtadalį numanomo gylio. A. Čilingarovo kolega parlemente Anatolijus Sagalevičius teigia, kad ežeras, „galimas daiktas, nėra tinkamai ištirtas“, turint omenyje tai, kad ankstesni matavimai buvo paremti gryna matematika.

„Leisimės 30 metrų per minutę greičiu, – sako jis. – Beveik vertikaliai. Viskas truks nuo vienos valandos ir valandos bei penkiolikos minučių“.

Baikalas

Rusijos mokslininkai, politikai ir verslininkai šiandien Baikale sieks pamušti dabartinį nėrimo povandeniniu laivu gėluosiuose vandenyse pasaulio rekordą.

Komandos radiniai gali neprilygti stebuklams, kuriuos mokslininkai rado populiariame mokslinės fantastikos filme „Gelmė“, tačiau tikimasi aptikti naujų gyvūnų ir augalų rūšių. Šiam reikalui kiekvienas povandeninis laivelis turi tris specialius langus, krūvą vaizdo kamerų ir fotoaparatų.

Ankstesnės ekspedicijos ežere rado ne tik keisčiausių žinomų gėlo vandens padarų bei augalų. Baikalo dugnas greičiausiai slepia ir klodus gamtinių dujų, pirmiausia – metano, o gal ir naftos. Tačiau A. Čilingarovas atmeta gamtosaugos aktyvistų baimes, kad operacija skirta iššniukštinėti papildomiems energijos šaltiniams: esą Rusija jų ir taip turi pakankamai.

Vis dėlto be politikos misijoje nebus apsieita. Ekspediciją asmeniškai finansuoja Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kurio vadovaujamos „Vieningosios Rusijos“ partijos vėliava plevėsuoja ant laivo stiebo.

Discovery News

 

 

 

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą