Mokslo naujienos

Aspirinas – ir nuo vėžio (0)

Oksfordo universiteto profesorius Peteris Rothwellas su kolegomis stebėjo daugiau nei 25 tūkstančius pacientų, suskirstytų į aštuonias ilgalaikių tyrimų grupes. Eksperimentų tikslas buvo įvertinti kasdienių aspirino dozių poveikį žmogaus organizmui.
Mokslininkų grupė nustatė, kad net maža vaisto dozė sumažina mirtinų vėžinių susirgimų skaičių 21 procentu. Dar įdomiau tai, kad po penkerių metų mirčių skaičius sumažėjo net ne penktadaliu, o visu trečdaliu.
Be to, aspirino poveikis atrodo esąs ilgalaikis. Nors tyrimai truko 4-8 metus, penktadaliu sumažėjęs mirtingumas tarp kasdien vartojančiųjų aspiriną buvo pastebimas ir po 20 metų.

Kasdien nedidelėmis dozėmis vartojamas aspirinas stipriai sumažina įvairių vėžinių susirgimų riziką. Šaltinis: Bayer
Tokie rezultatai tikriausiai dar labiau sustiprins aspirino visagalybę. Kitų tyrimų duomenimis, kasdienės vaisto dozės ketvirtadalių sumažina bendrąjį moterų mirtingumą, taip pat padeda apsisaugoti nuo širdies kraujagyslių ligų bei insulto.
Šis tyrimas nėra pirmasis, įrodantis, kad aspirinas padeda išvengti vėžio. 2002-aisiais Niujorko mokslininkai atskleidė, kad rūkančios moterys gali sumažint plaučių vėžio riziką trečdaliu, jeigu vieną mėnesį triskart per savaitę išgeria aspirino. Po metų italų specialistai įrodė, kad kassavaitinės aspirino dozės, vartojamos penkerius metus, sumažina burnos, gerklės ir stemplės vėžio riziką net dviem trečdaliais.
Manoma, kad vaistas blokuoja tam tikrus fermentus, kurie yra susiję su uždegimais ir vėžinių ląstelių dauginimusi.
Tačiau stebuklingasis aspirinas turi ir trūkumų. Žinoma, kad jis erzina skrandžio gleivinę ir gali sukelti vidinį kraujavimą. Žmonėms, įkopusiems į septintą dešimtį, vaisto vartojimo rizika yra didesnė nei galima nauda.
„Norintieji vartoti aspiriną pirmiausia turėtų pasitarti su gydytoju, – pabrėžia Rytų Anglijos universiteto profesorius Alastairas Watsonas. – Tačiau šis tyrimas yra labai svarbus siekiant suprasti, kaip išvengti vėžio. Tai dar vienas įrodymas, kad aspirinas yra nuostabiausias vaistas pasaulyje.”

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą