Mokslo naujienos

Šalčiausia vieta Žemėje (0)

Ankstesnis rekordas – minus 89 laipsniai – užfiksuotas Rusijos tyrimų stotyje „Vostok“ 1983 m., tame pačiame žemyne.

Atradimą mokslininkai padarė analizuodami detaliausią pasaulinį paviršiaus temperatūros žemėlapį, parengtą pagal duomenis iš palydovų, įskaitant naująjį „Landsat 8”, į orbitą paleistą šių metų vasarį.

„Įtarėme, kad šiame Antarktidos kalvagūbryje yra dar šalčiau nei „Vostok“ stotyje, nes jis yra aukščiau, – sako Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro (JAV, Koloradas) vyriausiasis mokslininkas Tedas Scambosas. – Su „Landsat 8” galiausiai gavome jutiklį, galintį ištirti šį regioną nuodugniau“.

Ekstremaliai žema temperatūra susidaro dėl vienoje vietoje stabtelėjusio oro. Jeigu keletą dienų dangus išsilaiko giedras, o žemė ir toliau spinduliuoja šilumą į kosmosą, virš sniego susiformuoja labai šalto oro sluoksnis.

Vėsiausios vietos Žemėje, kuriose nuolat gyvena žmonės, yra du miesteliai šiaurės rytų Sibire. Abiejuose 1892 ir 1933 metais buvo užfiksuoti 67 laipsniai žemiau nulio.

Šalčio rekordas tikriausiai liks nepripažintas Pasaulio meteorologijos organizacijos, kuri pirmenybę teikia ne palydovų, o antžeminių stočių duomenims. Automatinių meteorologijos stočių tinklas Antarktidoje plečiamas pamažu, nes jos nepigios (viena kainuoja apytiksliai 80 tūkstančių dolerių), daug kainuoja ir jas pastatyti tokiuose nuošaliuose regionuose.

ABC

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą