Mokslo naujienos

3D spausdintuvai gali atsirasti ir virtuvėje (0)

„Tolimoms kelionėms kosmosu reikia maisto produktų, kurių galiojimo terminas būtų 15 metų arba dar ilgesnis, – sako projekto vadovas inžinierius Anjan Contractor. – Ši problema išsprendžiama, jeigu visi angliavandeniai, baltymai ir kitos maistinės medžiagos yra miltelių pavidalo. Pašalinus drėgmę, tokioje formoje maistas gali išlikti nesugedęs apie 30 metų.“

Pica – akivaizdi kandidatė pirmiesiems technologijos bandymams, nes ji gali būti gaminama sluoksniais. Picų spausdintuvas, kuris kol kas egzistuoja tik brėžiniuose, pirmiausia išlieja sluoksnį tešlos, kuri tuo pat metu ir kepa ant karštos skardos po prietaisu. Tuomet ant tešlos užliejama pomidorų padažo, kuris paruošiamas iš miltelių, sumaišytų su vandeniu ir aliejumi. Galiausiai spausdintuvas uždeda sluoksnį baltymų, kurių šaltinis gali būti gyvūnai, augalai ar pienas.

Maisto spausdinimas kosmose yra tik dalis inžinieriaus planų. Jo vizijoje – diena, kai 3D spausdintuvas stovi kiekvienų namų virtuvėje, o milijardai žmonių tokiu būdu pasigamina individualiai jiems pritaikytų patiekalų iš miltelių ir aliejų, kurių kasetes perka parduotuvėje.

Kadangi miltelių galiojimo laikas būtų labai ilgas, maisto kasetes reiktų būtų galima pakeisti naujomis tik tada, kai jos visiškai ištuštėja, todėl sistema išspręstų maisto švaistymo problemą. Be to, maisto sintezatoriai atvertų naujų kelių gauti kalorijoms, kurių mums reikia. Jau žinoma, kad mėsos valgymas ir ekologinė pusiausvyra yra nesuderinami dalykai, tuo tarpu milteliams tiktų ir vabzdžiai, dumbliai, lubinai, plūdenos ir kiti baltymų šaltiniai.

Jeigu idėja atsispausdinti maisto neskamba apetitiškai, tai tik todėl, kad kol kas mes galime sau leisti didesnę prabangą, sako A. Contractor. Reikalai gali pasikeisti jau iki šio šimtmečio pabaigos, kai gyventojų skaičius dar labiau išaugs.

„Aš manau, ir daug ekonomistų mano, kad dabartinės maisto gamybos sistemos nepajėgs aprūpinti 12 milijardų žmonių, – teigia inžinierius. – Taigi ilgainiui gali tekti pakeisti tai, kaip įsivaizduojame maistą.“

Quartz

Nuotr. Maisto spausdintuvo prototipas bus kuriamas remiantis viešai prieinamais 3D spausdintuvo RepRap” (nuotr.) brėžiniais, kuriuos nuolat tobulina interneto bendruomenė.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą