Mokslo naujienos

Velykų sala galbūt slepia ilgaamžiškumo paslaptį (0)

Iki šiol mokslininkai žinojo tik du būdus pratęsti graužikų gyvenimams: genų inžineriją arba specialią dietą, kuri turi visų reikalingų maisto medžiagų, tačiau labai mažai kalorijų.
Rapamicinas yra naudojamas kaip priemonė, slopinanti imuninę sistemą ir padedanti išvengti organų atmetimo po persodinimo operacijų. Vaistas jau anksčiau buvo sėkmingai išbandytas su bestuburiais gyvūnais, siekiant pailginti jų gyvenimo trukmę.
„Šis tyrimas yra jaudinantis, nes jis parodo, kad įmanoma tai padaryti ir su žinduoliais, – sako Harvardo Medicinos mokyklos Biologinių senėjimo mechanizmų laboratorijos direktorius Paulas Glennas. – Galbūt po 20 metų mes žiūrėsime šį darbą kaip į kertinį akmenį, nuo kurio prasidėjo ateities medicina”.
Paaiškėjo, kad 20 mėnesių amžiaus pelėms (tai atitinka 60 žmogaus metų) su maistu pradėjus duoti rapamicino, patinų gyvenimas vidutiniškai pailgėjo 9 proc., o patelių – 13 proc. Tai, kad medžiaga turi poveikį net pradėjus ją skirti senatvėje, yra labai naudinga jos savybė: jei vaistus žmonėms reikėtų pradėti vartoti anksti, dėl nuslopintos imuninės sistemos labai išaugtų pavojingų infekcijų tikimybė.
Easter Island
Rapamiciną mokslininkai atrado tirdami dirvos mėginį iš Velykų salos, esančios Ramiojo vandenyno pietryčiuose. Polinezijos gyventojai šią salą vadina „Rapa Nui” – iš čia ir kilęs vaistų pavadinimas.
Kaip tiksliai rapamicinas veikia organizmą, mokslininkai nežino. Aišku tik tai, kad medžiaga blokuoja tam tikro baltymo veiklą. Šis baltymas padeda ląstelėms kurti naujus baltymus ir apsaugo nuo „sugedusių” baltymų daromos žalos. Jis pastebėtas vaisinėse muselėse, parazitinėse kirmėlėse, mielėse ir kažkokiu būdų turi įtakos jų gyvenimo trukmei.
Tyrimo autoriai įspėja, kad dar neaišku ir tai, ar rapamicinas žmones veiks taip pat, kaip peles. Be to, medžiaga yra toksiška, todėl esą nereikėtų į ją žiūrėti kaip į universalų jaunystės šaltinį..
Pasak Vašingtono universiteto patologijos prof. Matto Kaeberleino, kur kas realesnis tikslas būtų ištirti, ar vaistai gali gydyti arba bent jau pristabdyti specifines su senėjimu susijusias ligas, pavyzdžiui, Hantingtono, Alzhaimerio ligą ar diabetą.
„Mąstant realiai, manau, kad daugelis mūsų visų pirma tikisi, jog pavyks laimėti papildomą dešimtmetį – o galbūt papildomus du dešimtmečius – gana geros sveikatos”, – teigia profesorius.
Technology Review

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą