Tendencijos

Hermeneutika: suprasti Pasaulį, visuomenę ir save

Nepaisant akivaizdžios ir sparčios technologinės pažangos, negalima to paties pasakyti apie tendencijas visuomenėje. Nuviliančių pavyzdžių daug: pradedant cinišku politikų elgesiu ir baigiant eilinių piliečių pasyvumu.

Kaip žlunga valstybės

Pasaulį purtant finansinėms, politinėms ir tapatybės krizėms, mums visiems gyvybiškai svarbu susimąstyti apie ateitį. Pamėginkime įvairių sričių mokslininkų akimis įdėmiau pažvelgti, kas lemia valstybių ir jose gyvenančių žmonių (tautų) klestėjimą arba pražūtį. Kokie turėtų būti strateginiai Lietuvos tikslai, galintys suvienyti visuomenę? Tai pirmasis iš aštuonių tekstų šia tema.

Nuo „Apolono” iki nanopalydovų

Didžiausios XX amžiaus kosminės varžytuvės, kurias laimėjo JAV, nuskraidinusios į Mėnulį astronautus, pakeitė visos žmonijos ateitį. „Apolono“ programos rezultatas – dešimtys tūkstančių itin kvalifikuotų jaunų žmonių, kurie, įkvėpti programos triumfo, vėliau įkūrė tokias kompanijas, kaip „Intel“, „Amazon“, „Google“ ir pan. XXI amžiaus iššūkiai ir globali konkurencija verčia net galingiausias valstybes ieškoti savo tapatybės ir naujų kozirių, skatinti kūrybingumą. Tokių visuomenę vienijančių vizijų šiais laikais vėl reikia ne tik Amerikai, bet ir Lietuvai.

Virtuali kosminė odisėja: galaktikos

Ne tik žmonės, bet žvaigždės nemėgsta vienumos, jos buriasi į grupes. Dauguma jų skrieja kosminėje erdvėje galaktikų forma. Pirmoje dalyje minėtos kosminės Infraraudonojo spektro observatorijos „Hershel” duomenys keičia mūsų įsitikinimą apie galaktikų formavimosi ypatumus.

Virtuali XXI amžiaus kosminė odisėja

Ar lengva suskaičiuoti, kiek Visatoje yra žvaigždžių? Sunku, bet įmanoma. Naujos kartos kosminės observatorijos stebi gimstančias ir mirštančias žvaigždes, galaktikų susidūrimus, o mokslininkai modeliuoja galaktikų evoliucijos mechanizmus, analizuoja Didžiojo sprogimo liekanas ir mėgina įžvelgti prieš tai egzistavusių Visatų pėdsakus.

Virtualus pasaulis – naujos bendradarbiavimo galimybės

Pasaulis kasdiena tampa vis globalesnis. Didelę reikšmę tam turi informacinių ir komunikacinių technologijų plėtra. Visa tai keičia ne tik žmonių bendravimo formas, bet laiko ir vietos sampratą, dalinimąsi, keitimąsi žiniomis ir jų valdymą.

Debesų kompiuterija

Debesų kompiuterija šiandien yra vertinama kaip vienas iš informacinių technologijų pokyčių, keičiančių kompiuterių panaudojimo galimybes ir vartotojų įpročius. Prognozuojama, kad didžiausi pasikeitimai turėtų būti per artimiausius ketverius metus, o perėjimas prie debesų kompiuterijos įvyks net greičiau nei daugeliui tai gali pasirodyti.

Bioterorizmas šiandien ir rytoj

Kokios šiuolaikinės technologijos gali būti panaudotos biologiniam ir toksiniam ginklui kurti? Kokios technologijos per artimiausių penkerių metų laikotarpį gali būti naudojamos kuriant ginklus? Kokių priemonių reikėtų imtis, kad būtų galima valdyti situaciją?