Mokslo naujienos

Kviečia Saulėtekio technologijų ir inovacijų centras (0)

Rugsėjo 15 dieną užsukę į Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centrą (Savanorių pr. 231-235) pamatysite, kaip konstruojami lietuviški lazeriai, išbandysite 3D spausdinimą, aplankysite laboratoriją, kurioje gimsta vienos ląstelės lusto platforma metabolitų jutimui ir integruotai analizei. Viešnagę užbaigs lazerių šou.

3D spausdinimas – spartus žingsnis į inovacijų pasaulį.

3D spausdintuvais šiandien jau įmanoma atsispausdinti namus, ginklus ar net maisto produktus. Tai, kas anksčiau atrodė fantazija, sparčiai tobulėjant technologijoms tampa realybe. Naudojant šią inovatyvią technologiją, daugelis iki šiol ilgai trukusių įvairių daiktų gamybos procesų sutrumpėja iki kelių akimirkų. Spausdinimas gali būti naudojamas įvairiose srityse – pramonėje, medicinoje ir kt. Su 3D spausdinimo srities galimybėmis Mokslo festivalyje supažindins įmonės „3D prototipai“, vienos iš pirmųjų Lietuvoje pradėjusios gaminti prototipus ir siūlančios 3D spausdinimo bei projektavimo paslaugas, direktorius Karolis Kvietkauskas. Jo teigimu, įmonės veiklos pradžioje svarbiausias uždavinys buvo supažindinti Lietuvos rinką su naujomis trimačio vaizdo spausdinimo technologijomis, jų galimybėmis ir pritaikymu pramonėje. Todėl teko užsiimti švietėjiška veikla: lankytis įmonėse, rengti seminarus, demonstruoti konkrečius produktų pavyzdžius. Šie žingsniai davė rezultatų – įmonės ėmė moderniau žvelgti į siūlomas technologines galimybes, užsakovai kreipiasi jau turėdami konkrečius užsakymus.

Įmonė „3D prototipai“ teikia metalo ir plastiko 3D spausdinimo paslaugas. Metalo spausdinimui naudojama speciali Direct Metal Laser Sintering technologija, kuomet spausdinimo proceso metu lazerio pagalba sulydomi metalo milteliai. Šiuo būdu galima gaminti įvairias detales, įrankius, konduktorius ar kurti prototipus. Taip užtikrinamas pagamintų detalių tinkamumas, funkcionalumas ir tvirtumas.

Plastiko spausdinimui naudojama Multi Jet Printing technologija. Didelis šio 3D spausdinimo būdo privalumas – galimybė spausdinti tarpusavyje jau surinktus mazgus ir judančias detales, o detalių paviršių paversti labai lygiu ir tiksliu. Ši metodika pritaikoma galutinių produktų, prototipų ar liejimo formų šablonų gamybai. Užsakovui suteikiama galimybė rinktis tarp septynių skirtingų medžiagų ir skirtingų jų savybių (spalvos, lankstumo, tvirtumo).

Spausdintiems modeliams galima suteikti ne tik norimą formą, bet ir spalvą. Tai leidžia atlikti Color Jet Printing technologija. Jos dėka kuriami spalvoti, realistiniai, koncepciniai modeliai, o darbas atliekamas vos per kelias valandas. Vizualiai patrauklūs modeliai pasižymi tvirtumu ir didele raiška dėl specialios medžiagos, panašios į plastikos ir keramikos mišinį, panaudojimo. Šis spausdinimo metodas plačiai naudojamas architektūroje, inžinerijoje bei kitose srityse.

Visi 3D spausdinti modeliai ar prototipai iš pradžių yra suprojektuojami. Tuo klientui rūpintis nereikia, nes specialistai atlieka projektavimo darbus, atsako už projektų priežiūrą, techninę dokumentaciją, teikia reikiamas konsultacijas. Bendradarbiaujant su dizaineriais, siūlomos naujų produktų dizaino kūrimo paslaugos.

Technologijoms sparčiai tobulėjant, „3D prototipai“ taip pat nežada apsiriboti turima technika. Direktoriaus teigimu, įmonė planuoja prototipų gamybą plėsti ir pradėti teikti prototipų mechaninio apdirbimo, surinkimo, dažymo paslaugas. Įsigyti skenavimo ir vakuuminio liejimo įrenginiai taip pat plės produktų kūrimo galimybes. Planuojama, jog ateityje įmonė taps dideliu prototipų gamybos centru, pagal teikiamas paslaugas pirmaujančiu Baltijos šalyse.

„3D spausdinimo technologijos”– Karolis Kvietkauskas – 13, 14 ir 15 val. Trimačio spausdinimo galimybių pristatymas ir spausdintų pavyzdžių paroda LITEK 2 aukšto salėje Nr. 216.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą