Festivalio naujienos

KVIEČIA KAUNO TVIRTOVĖS VII FORTAS (0)

Mokslo populiarinimo šventė „Kodas: atradimai. Ekspedicija į mokslo pasaulį“

Rugsėjo 11 – 12 dienomis nuo 12 iki 18 val. Kauno tvirtovės VII forte

 

Dalyviai ir jų siūlomos programos:

 

Kaniterapinės pagalbos centras. Šventės programoje – Kaniterapijos kaip alternatyvaus gydymo metodo pristatymas. Betarpiškas ir dinamiškas bendravimas su centro nariais, jų šunimis. Informacijos apie kaniterapijai tinkamų šunų atrankos ir paruošimo subtilybes perteikimas. Susipažinimas su įvairiomis veislėmis, šunų veisimu, auginimu, ruošimu kaniterapijai.

 

Šunų dresūros mokykla „Reksas“ pademonstruos pozityvios dresūros metodiką, parodomąją programą, supažindins su šunų atranka, paruošimu kaniterapijai, konsultuos šunų dresūros klausimais.

 

„Šviesos“ leidykla, „Pegaso“ knygynas supažindins su naujais leidyklos „Šviesa“ leidiniais chemijos, fizikos, mokslo tematika, kuriuos galėsite įsigyti.

 

Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU)

ASU mokslininkai demonstruos bepilotį orlaivį su unikalia įranga, kuria atliekamas objektinis vaizdų apdorojimas, kosminių vaizdų naudojimas, aerofogravimas, pilnas fotogrametrinis apdorojimas iki ortofotoplanų bei 3D modelių pagaminimo. Susipažinsite su slėnio „Nemunas“ Biosistemų inžinerijos ir biomasės energetikos ir vandens inžinerijos centro Geomatikos laboratorijos turima hiperspektrine kamera, kuria vertinama augalinės produkcijos kokybė ir nustatomas jos užterštumo sveikatai kenksmingomis medžiagomis laipsnis. Ši kamera ypač jautri ir tiksli. Todėl gali būti naudojama aplinkosaugoje, medicinoje, medžiagotyroje, žemės ūkyje, miškininkystėje ir net kriminalistikoje. Bus demonstruojamas ir infraraudonųjų spindulių analizatorius, kuriuo galima atlikti nedestruktyvius augalinių žaliavų tyrimus. Šventėje sužinosite apie mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Nemunas“ MTEP centrus, jų laboratorijas, turimą įrangą ir vykdomų mokslinių tyrimų kryptis.

Svečiai bus vaišinami ASU produkcija, išgirs apie liofilizuotus produktus, tiriamus AF Žemės ūkio ir maisto mokslų institute bei Atviros prieigos Žemės ir miškų jungtinių tyrimų centro Augalinių žaliavų kokybės laboratorijoje.

 

VUŽF

Renginio lankytojai susipažins su pagrindiniais upę ir jos slėnį sudarančiais elementais. Patirsite, kaip atsiranda upė, kaip ji vystosi, iš mažo upelio tampa didele ir sraunia upe. Kaip upės keičia vagą ir kaip įvairiomis inžinerinėmis priemonėmis galima sutvirtinti tėkmės paveiktus krantus, pamatysite mobiliame upės formavimosi stende. Paskaitoje sužinosite, kas greta žuvų gyvena Lietuvos upėse. Jaunieji mokslininkai parodys, kaip atliekami tyrinėjimai upėse ir upeliuose. Kaip nustatomas tėkmės greitis ar debitas, kaip pagal augalus galima nustatyti upelio vandens kokybę ir jame gyvenančių žuvų rūšis.

 

UAB „Aqua Lingua“ eksponuos garso paveikslus, pasakos apie garso vertimo vaizdu technologiją, ištakas, panaudojimo ir žmogaus įtraukimo galimybes.

 

Lietuvos biochemikų draugijos Kauno sekcija pakvies į demonstraciją „Mano pirmasis chemijos bandymas“. Mažieji šventės dalyviai patys atliks saugias chemines reakcijas Eppendorfo mėgintuvėliuose, naudodami pipetes. Bandymų stende „Maisto E mitologija“ – mitų apie maisto produktuose esančias chemines medžiagas paneigimas ir susiję bandymai. Ekspozicijoje „Sėklų portretai“ – augalų sėklų ir jų paviršiaus nuotraukos, gautos skanuojančiu elektroniniu mikroskopu.

 

Kauno technikos kolegija demonstruos įvairių fizikos dėsnių pasireiškimo gamtoje pavyzdžius: judesio kiekio momento tvermės dėsnį, naudodami besisukantį diską ir kitas priemones; elektromagnetinės indukcijos reiškinį ir dėsnį, naudojant tuščiavidurius varinius skirtingo diametro ir ilgio strypus, cilindrus. Panaudoję vienodų lūžio rodiklių terpes, „pradangins“ pusę stiklinio butelio (tiesiaeigio šviesos sklidimo dėsnio demonstracija; aiškins sukimo momentų veikimo krypties pasikeitimą, naudodami ritę su virve ir giroskopinio momento pasireiškimą su dviračio ratu bei kitomis priemonėmis; visai nesusijusį su fizika iliuzijos triuką, kad žiūrovai pamatytų, kuo skiriasi apgaulinga iliuzija nuo atviros fizikos eksperimento demonstracijos.

 

Kauno technologijos universiteto Radijo klubas. RO – radijo orientacijos rungtis. Kiekvienas dalyvis gaus po pelengatorių, su kuriuos teks surasti „lapę“. Kuo arčiau „lapė“, tuo garsesnis pypsėjimas girdimas pelengatoriaus ausinėse. Radus lapę, reikia nurašyti nuo jos kodą. Papildoma demonstracija: UTB – ultra trumpųjų bangų mobili įranga.

 

KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakultetas

Prof. dr. Diana Adlienė ir lekt. Gediminas Adlys pakvies susižinoti, kaip aptinkami branduoliniai virsmai. Gamtoje vyksta nuolatiniai kitimai. Kai kuriose medžiagose net ir atomų branduoliai savaime keičiasi, virsta kitų cheminių elementų branduoliais. Dažniausiai šie virsmai palydimi dalelių (alfa, beta, gama) emisijos. Jas nesunkiai registruoja prietaisai, vadinami detektoriais. Kaip tai vyksta, bus demonstruojama ekspozicijoje.

Dokt. Sandra Aleksienė, lekt. dr. Vilma Petrauskienė, doc. dr. Algiment Aleksa pasakos apie klasikinę ir dinaminę vizualinę kriptografiją. Kriptografija – mokslas, tiriantis informacijos užšifravimą ir iššifravimą. Senovėje kriptografija naudota, siekiant apsaugoti diplomatų ar šnipų siunčiamas ataskaitas. Šiais laikais kriptografija naudojama ypač slaptai informacijai siųsti atvirais tinklais (internetu) ir ją saugoti. Tai bendras matematikos ir informatikos mokslas. Galėsite teoriškai ir praktiškai susipažinti su vizualiniu informacijos užšifravimu ir iššifravimu.

 

Hitachi Europe ltd. Atstovybė. Hitachi – strateginis investuotojas Visagino atominės elektrinės projekte.

Lankytojai susipažins su „Hitachi“ korporacija bei jos veikla Lietuvoje, išgirs apie kompanijos sukurtus inovatyvius sprendimus ir jos vaidmenį Visagino atominės elektrinės projekte. Taip pat bus organizuojama viktorina apie „Hitachi“ kompaniją.

 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Mikrobiologijos ir virusologijos institutas.

PETRI LABORATORIJA. „Petri“ pavadinimo paslaptis bus atskleista, jums patiems įžengus į laboratoriją. Pradžioje pasijusite nejaukiai dėl aplink jus knibždėte knibždančių daugybės mikroorganizmų. Tačiau kai prie Jūsų prisiartinę doc. dr. Daiva Janulaitytė-Günther ir baltais chalatais dėvintys LSMU studentai apibūdins kiekvieną laboratorijoje esantį mikroorganizmą, pasijusite žymiai geriau. Kai išmoksite tuos mikroorganizmus atpažinti ir žinosite, kaip su jais susidraugauti, kaip juos globoti arba nuo jų apsisaugoti, pasijusite puikiai.

Labiausiai rimtų ir susikaupusių laboratorijos lankytojų laukia dovanėlės. Kiekvienas galės įsiamžinti efektingoje fotografijoje prie „Mikroorganizmų sienos“ .

 

VDU Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektorius. VDU Kauno botanikos sodo Pomologijos sektorius. VDU Gamtos mokslų fakultetas. Kauno kolegijos Medicinos fakulteto Farmakotechnikos katedra.

Mokslininkai parengė bendrą programą. Pirmoji tema vadinasi „Vaistiniai aromatiniai augalai – ne tik vaistas, bet ir maistas“. VDU Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus ilgalaikės vaistinių augalų kolekcijos rezultatas – unikalus Farmakognostinis sodas. Tai vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų introdukcijos centras Baltijos jūros šalių regione, kur vykdomi fundamentiniai ir taikomieji moksliniai tyrimai, studijos, gamtosauginis darbas bei visuomenės švietimas. Vaistinių augalų kolekcijoje augalai suskirstyti farmakognostiniu principu, pagal biologiškai aktyvius junginius: alkaloidus, glikozidus, polifenolius, eterinius aliejus, polisacharidus, vitaminus ir kitas biologiškai veiklias medžiagas. Kolekcijose auginama 470 augalų rūšių. Prieskoninių ir medingųjų augalų kolekcijoje augalai sugrupuoti pagal A. Englerio sistemą. Joje auginama 163 augalų rūšių. Paprastojo apynio kolekcijoje – 30 veislių, vienas hibridas ir 18 kolekcinių pavyzdžių iš natūralių augaviečių. Čia galima studijuoti vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų introdukciją, jų įvairovę, augimo ir vystymosi ypatumus. Susipažinti su kokybiškos vaistinės augalinės žaliavos ruošimo technologija atskirais augalų vegetacijos tarpsniais, ruošiant žaliavą genetiniams bei cheminiams tyrimams, bendradarbiaujant su VDU Gamtos mokslų fakulteto mokslininkais.

Mokslo festivalio lankytojai išgirs apie vaistinės augalinės žaliavos ruošimo ypatumus, bus vaišinami vaistažolių arbata; mokslininkai supažindins su perspektyviais vaistiniais ir prieskoniniais augalais, naudojamais maisto skoniui pagerinti. Pademonstruos aromatinius augalus, skleidžiančius malonų kvapą, bei dekoratyvinius augalus.

Kita tema – „Dideli lobiai mažoje uogelėje“. Nuo 1990 m. kuriamose VDU Kauno botanikos sodo pomologijos kolekcijose visą vasarą noksta įvairiausios uogos, o sodo lankytojai, studentai, mokslo darbuotojai čia gali atrasti naujausias uoginių augalų veisles, atkeliavusias iš JAV, Vokietijos, Lenkijos, Švedijos ir kitų pasaulio valstybių. Kiekvieną vasarą džiugina žaismingas margalapių aktinidijų lapų margumynas ir labai skanios bei vitaminingos uogos. Pačiame vasaros įkarštyje sodinių šilauogių vaiskrūmių šakos aplimpa gausiomis didžiulių mėlynų uogų kekėmis, viliodamos paragauti. Žaliuose pataluose žvilga ir traukia akį nuraudę paprastosios ir stambiauogės spanguolių uogos. Paprastosios spanguolės kolekcija – vienintelė tokia kolekcija Rytų Europoje. Mokslininkai tiria, kokias vertingas medžiagas kaupia šios uogos, kaip tos medžiagos padeda mums būti sveikiems ir gerai jaustis, nenaudojant kenksmingų sintetinių maisto konservantų ir visokių piliulių. Šventės dalyviams bus dalijamos mokslo populiarinimo knygutės apie uoginių augalų auginimą; degustuojamos VDU Kauno botanikos sode išaugintos uogos.

Trečioji tema: „Kraujasiurbių ektoparazitų (erkių ir uodų) platinami pavojai žmogaus ir gyvūno sveikatai bei gyvybei“. Ektoparazitai – erkės ir uodai yra žmonių ir gyvūnų ligų sukėlėjų pernešėjai. Pastaraisiais metais pastebėtas jų plitimas į naujas nebūdingas buveines. Tai kelia susirūpinimą dėl platinamų patogenų išplitimo bei rizikos gyvūnams ir žmonių sveikatai. Bus demonstruojami įvairūs filmai šia tema, plakatai. Išgirsite apie tuos ektoparazitus ir jų pernešamas ligas. Mikroskopu įvertinsite ektoparazitų dydį ir grėsmę, susipažinsite su skirtingomis erkių rūšimis.

Ketvirtoji tema: „Miesto taršos grėsmė nėščiųjų motinų ir kūdikių sveikatai“. Mokslo festivalio lankytojams bus pristatomas stendas ir konsultuojama.

Penktoji tema: „Jonizuojanti spinduliuotė aplink mus“. Mokslo festivalio lankytojus kviesime prie stendo ir konsultuosime.

 

VDU Kauno botanikos sodas

NSO laboratorijoje jūsų laukia VDU KBS tvenkinių biologinės įvairovės tyrimai, kinetinio smėlio demonstracija, egzotinių vabzdžių demonstracija, jų kūno struktūros stebėjimas mikroskopu, pažintis su augalus parazituojančiais vabzdžiais ir jų mikroskopavimas.

 

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU)

Tai, kas praeityje atrodė mokslinė fantastika, šiandien tapo realybe. VDU Informatikos fakultetas kviečia pasinerti į realią virtualybę ir virtualią realybę. Realu? Nerealu? Tikra ar išgalvota? Įmanoma paliesti ar ne? Klausimai, į kuriuos atsakyti nėra taip paprasta, žvelgiant į ateities technologijas dabartyje. VDU atstovai pademonstruos virtualios realybės šalmą, mintimis valdomą kompiuterį, dirbtiniu intelektu pasižyminčius robotus ir gestikuliatorių.

„Gestikuliatorius – tai gestais valdomas kompiuteris, kuriam nereikia nei pelės, nei klaviatūros. Juo galima „paimti“ virtualius objektus. Lankytojai taps skulptoriais, virtualiame molio gabalėlyje specialiu įrenginiu „lipdydami“ savo kūrinį. Nors tai atrodo kaip žaidimas, tokie ir panašūs įrenginiai aktyviai taikomi moksle ir medicinoje. Pavyzdžiui, būsimieji chirurgai lavina savo įgūdžius, atlikdami virtualias operacijas“, – tvirtina VDU Multimedijos laboratorijos vadovas Egidijus Vaškevičius.

VDU studentai ir dėstytojai turi džiugią naujieną ir žaidimų aistruoliams. Festivalyje bus demonstruojamas retro žaidimų terminalas, kuriame galėsite prisiminti muziejaus ekspozicijos vertus klasikinius žaidimus. Taip pat pamatysite eksperimentus, kurių metu virtualūs objektai virsta realiais, o realūs – virtualiais. Eksperimentų rezultatai leis žvelgti į realių žmonių nuskenuotus trimačius modelius ir pagamintas jų trimates statulėles, istorinių objektų maketus bei tarpukario Kauno senamiesčio trimatį interaktyvų modelį.

 

Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas

Galėsite stebėti vaizdus iš archeologinių tyrimų, stovės stendai su nuotraukomis iš kasinėjimų ir fakulteto atributika. Ant stalų bus lankstinukai, kasinėjimų inventorius (archeologinė įranga), o šalia stendo įrengta 2×2 m imitacinė archeologinė perkasa, su imitaciniais radiniais. Moksleiviai galės ateiti, pasiklausyti paskaitos (ją kartosime kelis kartus), pakasinėti, rasti radinių. Visą dieną (nuo 12 iki 18 val.) atsakinėsime į smalsuolių klausimus, leisime apžiūrėti archeologinę įrangą (nivelyrą, kasimo įrankius, radinių pakavimo įrankius).

 

Kauno jėzuitų gimnazija, Kauno Jono Basanavičiaus gimnazija, Kauno Varpo gimnazija parengė programą „Eksperimentuok, atrask, pažink“. Tai fizikos, biologijos demonstraciniai bandymai ir bandymai, kurios patys galės atlikti ir jaunesnio amžiaus vaikai.

 

Kauno kolegija. Robotai jau dabar iš pagrindų keičia įprastus žmonijos darbo principus. Tikriausiai nebeliko nė vienos srities, kurioje nebūtų bandoma panaudoti šią tobulai užduotis atliekančią techniką. Kauno kolegijos Kompiuterinių technologijų katedra kviečia žygiuoti į eksperimentines dirbtuves ir tapti šių technologinių stebuklų kūrėjais. Festivalio metu pradedantieji robotikos mokslo entuziastai susipažins su robotų atsiradimo istorija, išmoks valdyti ekspozicijoje esančius robotus, o pažengusieji – savo rankomis pasigamins robotą, dalį jo valdymo sistemos arba užprogramuos atsineštą robotą.

„Norint pasigaminti robotą, būtinos ne tik automatikos ir šių sistemų konstrukcijos pagrindų žinios, stiprūs elektronikos ir programavimo įgūdžiai, bet ir kūrybiškumas bei kantrybė“, – tvirtina kolegijos atstovas Danielius Adomaitis.

Festivalyje dalyvių lauks daugiau kaip dešimt įvairiais būdais judančių ir skirtingą paskirtį turinčių robotų, kurių dalį galėsite išbandyti, rungiantis įspūdingai apšviestame dviejų aukštų žiediniame kovos ringe.

„Jeigu robotas ruošiamas vadinamoms „robotų kovoms“ ar „sumo varžyboms“, būtinas konstruktyvus mąstymas, norint suderinti roboto konstrukciją su maksimaliai galimu jo funkcionalumu. Pavyzdžiui, suderinti sistemos bendrą masę, kad būtų išvystomas maksimalus manevringumas“, – apie sumo kovotojų gaminimo subtilybes pasakoja D. Adomaitis.

Kauno kolegijos studentai bei dėstytojai taip pat papasakos apie nuolatos tobulėjančių programuojamųjų valdymo sistemų mokslą ir jo rezultatus. Ekspozicijoje susipažinsite su išmaniosios automobilių stovėjimo aikštelės bei trišalės sankryžos veikimo principais, išmėginsite nuotoliniu būdu valdomą roboto transportavimo platformą.

Kompiuterinių technologijų katedra kviečia į eksperimentines – kūrybines dirbtuves „Robotukų žygis – 2015“. Stende susipažinsite su robotika, išgirsite robotų atsiradimo istoriją. Išbandysite ekspozicijoje esančių robotų galimybes. Galėsite pasigaminti savo robotą, dalį jo valdymo sistemos arba užprogramuoti atsineštą robotą.

 

Želdinių ir agrotechnologijų katedra pakvies į atvirą demonstraciją „Kompiuterinis želdynų projektavimas programa „Realtime Landscaping Architect 2“. Susipažinsite su programa, skirta kraštovaizdžiui projektuoti, kuriant želdynų projektus ir juos pristatant plačiai auditorijai. Taip nubraižomi pastatai, terasos, tvoros, sodai, baseinai ir/arba tvenkiniai, laistymo sistemos, parenkami ir išdėstomi augalai, modeliuojami šviestuvai ir kitos aplinkos detalės, derinamos spalvos ir šešėliai. Programa 3D vaizdo peržiūros režime leidžia „pasivaikščioti“ po sukurtas erdves.

 

„Interaktyvių žemėlapių kūrimo ArcGIS Online programa galimybės“. Demonstracijų metu įsitikinsite, kad naudojant ArcGIS Online, galima kurti ir dalintis žemėlapiais, kuriuos gali pasiekti visi, besinaudojantys interneto naršyklėmis, mobiliais įrenginiais, ArcGIS for Desktop arba specialia taikomąja programa. Naudotis tūkstančiais nemokamų žemėlapių, duomenų rinkinių, paslaugų, įrankių ir kita geografine informacija. Valdyti geografinę informaciją per lengvai naudojamus žemėlapių ar grupių katalogus. Dalintis savo informacija su visais arba specialiomis grupėmis, arba laikyti ją privačiai.

Kauno kolegijos Technologijų ir kraštotvarkos fakulteto studentai padės dalyviams pagerinti gimtosios vietos, krašto ir pasaulio pažinimą, naudojant geografines informacines sistemas, kuriant skaitmeninius žemėlapius ir jais dalijantis su kitais interneto erdvėje. Konkurso metu išbandysite Maps.lt spręsdami įvairias GIS užduotis. Rekomenduojama 8-12 klasių moksleiviams bei studentams.

 

„Kaip tiksliai ir greitai nustatyti atstumą iki objekto ir jo aukštį?“ Supažindinsime su žemės paviršiaus, statinio aukščio ir atstumų nustatymo būdais, panaudojant naujausios kartos geodezinę ir fotogrametrinę įrangą. Po įvadinės paskaitos Kauno kolegijos Geodezijos katedros studentai patars, kaip spręsti įvairius geodezinius uždavinius ir parinks stereoskopinio regėjimo metodą.

 

Eksperimentinės-kūrybinės dirbtuvės: „Erdvėlaivio Žemė“ konstrukcinių dalių DIY (pagamink pats)“. Tai dirbtuvės, kuriose išbandysite savo sumanumą, projektuojant kompiuterinėmis grafinėmis programomis, valdant CNC (kompiuterizuotas) stakles, konstruojant „erdvėlaivio“ mechanizmą. Dirbtuvėse padirbėsite su įvairia mažosios-rankinės mechanizacijos medienos apdirbimo įranga, išmoksite greitai ir kokybiškai apdoroti kitas medžiagas, gaminant konstrukcines detales. Ateik! Suprojektuok! Pagamink! Rekomenduojama: 6-12 klasių mokiniams ir suaugusiems.

 

Lietuvos zoologijos sodas kviečia į Šešiakojų Šou. Pamatysite pačius mažiausius zoologijos sodo gyventojus, stebinančius savo įvairove bei paslaptingumu. Kai kurie iš jų gyvena dykumose, kiti olos ertmėse. Kiekvienas iš jų geba puikiai prisitaikyti ir apsiginti, kad išgyventų. Šiais metais visus norinčius sodo darbuotojai supažindins su paslaptingu vabzdžių pasauliu. Pamatysite vos prieš ketverius metus atrastą vabzdį, kurio pavadinimas kilo nuo Samar salos, esančios Filipinuose. Taip pat nepraleiskite progos išgirsti pasakojimą apie sudėtingą Peru juodvabalio vystymosi ciklą. Sužinosite, kodėl kai kurie tarakonai turi sparnus. Gal pavyks išgirsti Madagaskaro dainuojančio tarakono šnypštimą.

 

Kauno apskrities policija rodys policijos reprezentacinius filmukus, dalins policijos bičiulio šuns „Amsio“ patarimus, pristatys kriminalisto lagaminą. Taip pat jūsų laukia kinologo su tarnybiniu šunimi pasirodymas. Bus demonstruojami policijos tarnybiniai automobilis ir motociklas, bendraujama su lankytojais, jiems patariama, dalijama prevencinė medžiaga.

 

VšĮ „Mokslas ir menas“ demonstruos optines iliuzijas, kurios yra ne tik smagus žaidimas, bet ir būdas pažinti savo regos sistemą bei pasaulio suvokimo principus. Išbadysite išmanųjį plastiliną, turintį neįtikėtinų savybių. Jis gali šviesti, keisti spalvą arba net veikti kaip magnetas. Tai ne tik puikus žaislas, bet ir priemonė ugdyti kūrybiškumą. Demonstracijoje „Mokslinės vizualizacijos“ šiuolaikiniai gyvybės mokslų pasiekimai bus parodyti dar nematytu kampu.

 

Lietuvos Sporto Universitetas, Sporto mokslo ir inovacijų institutas siūlo dalyvauti kūno masės, kūno kompozicijos, kognityvinės funkcijos nustatymo, kraujo spaudimo, širdies susitraukimo dažnio, raumenų jėgos ir galingumo įvertinimo tyrimuose.

 

KTU studentų korporacija „TauTito“ ir UAB „Leggato“ pademonstruos, kaip gimsta spalvos ir pakvies į šviesų tunelį.

 

KASP Dariaus ir Girėno apygardos 2-oji rinktinė pristatys naudojamą ginkluotę, leis išbandyti akies taiklumą bei pasportuoti kariniu stiliumi. Sužinosite, kaip tapti savanoriu.

 

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Kraujo Centras propaguos neatlygintiną kraujo donorystę Lietuvoje, pasakos apie kraujo svarbą, konsultuos, suteiks galimybę šventės metu duoti kraujo ir kažkam padėti nelaimės valandą.

 

VĮ Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centras „GIS-Centras“ pakvies jaunuosius lankytojus dalyvauti edukaciniame žaidime „Pažink Lietuvą žaisdamas“, o mokytojus supažindins su nauja el. paslauga „Erdvinių duomenų valdymas internete (EDVI)“, kurią galima naudoti mokykloje kaip mokymo priemonę.

 

Blaster – erdvė IT kūrybos profesionalams pademonstruos suteiks žinių apie naujas technologijas ir galimybes, dalinsis mintimis, idėjomis.

Kauno tvirtovės VII forto komanda nustebins demonstracijų ir netikėtumų gausa.

Šalčio kerai. Ankstyvą rudenį ant festivalio lankytojų rankų leisis ir tirps snaigės, į didžiulius burbulus bus pakuojami debesys, iš cheminių indų liesis karštas ledas. Šalčio kerų dirbtuvėse kiekvienas pasijus ne tik užburtas, tačiau ir pats kurs gamtos stebuklus. Šalčio kerų programa, net ir lauke kaitinant saulei, padės akimirkai sugrįžti į šaltą žiemą. Kairiajame forto kieme įsikūręs stendas lankytojus vilios gaivia vėsa ir iš toli pastebimais eksperimentais. Čia užsukę festivalio svečiai susipažins su ypatingai žema temperatūra pasižyminčiomis medžiagomis – sausu ledu bei skystu azotu. Atlikdami įvairiausius bandymus, programos dalyviai sužinos, kokia yra skysto azoto lydymosi temperatūra, kaip keičiasi įvairių medžiagų savybės jas stipriai atšaldžius. Išsiaiškins, kuo ypatingas sausas ledas ir kodėl šiai medžiagai „tirpstant“, iš jos nieko nelieka. VII forte besiskleidžiantys šalčio kerai kiekvieną sužavės neįprastomis fizikinėmis reakcijomis bei įtikins, jog net ir pačios šalčiausios medžiagos gali būti ne tik bauginančios, tačiau ir be galo naudingos.

 

Molekulinė gastronomija. Molekulinė virtuvė – neįprasta vieta, kurioje gimsta patys netikėčiausi skoniai bei aromatai. Gaminant maistą čia sujungiamos daugelio mokslo sričių teorinės žinios, vyksta fizikiniai ir cheminiai procesai. Molekulinėje virtuvėje kulinarijos menas derinamas su moksline patirtimi. Tokiu būdu maistui suteikiamas ne tik netikėtas skonis, bet ir išlaikomos naudingos produktų savybės.

Greta VII forto kareivinių įsikūrusioje kulinarinėje oazėje apsilankę dalyviai praplės turimas šios srities žinias, o sujungę praktinius įgūdžius, fantaziją, patirtį, chemijos, fizikos bei kitų mokslų dėsnius, pasigamins tikrų kulinarinių šedevrų. Čia susipažinsite su įvairiais maisto priedais – agaru, natrio alginatu bei kitomis cheminėmis medžiagomis, naudojamomis maisto gamybai ir puošybai. Molekulinėje virtuvėje, pritaikant žemos temperatūros metodą, bus gaminami ledai. Dalyviai išbandys savo gebėjimus ruošdami espuma putas, gelinius ikrus, vaisinius makaronus, o šiltą rudens dieną atsigaivinti padės sluoksniuoti gėrimai, atvėsinti ledukais su siurprizais. Įsitikinsite, jog molekulinės virtuvės skanėstų gamybai nereikia specialios įrangos ir vietos – jaukioje terasoje tiek mažas, tiek didelis lankytojas pasijus tikru virtuvės šefu!
Eureka! Po atviru dangumi įsikūrusioje linksmojoje laboratorijoje sau įdomų užsiėmimą atras ne tik vaikai, bet ir vyresnieji festivalio lankytojai. Bandymai bei demonstracijos bus atliekami tik su paprasčiausiomis, buityje naudojamomis medžiagomis. Galėsite ne tik eksperimentuoti, bet ir saugiai pakartoti bandymus namuose. Padedami VII forto įgulos, programos dalyviai gamins chemines gėles bei kinetinį smėlį, maišys tankio kokteilį, stebės ir tirs įvairiausių medžiagų reakcijas, o gautus stebėjimų rezultatus galės pasižymėti slaptuoju mokslininkų rašalu. Į linksmąją laboratoriją atvykę dalyviai stebės kaip „vaikščioja“ vanduo, tirs skysčių klampumą, susipažins su medžiagomis, metančiomis tikrą iššūkį fizikos dėsniams. Poilsio nuo cheminių bei fizikinių bandymų akimirką lankytojai galės praleisti magiškose didžiųjų muilo burbulų ar ekologinėse dirbtuvėlėse. Kairysis VII forto kiemas festivalio metu skambės nuo jaunųjų mokslininkų šūksnių, o savo spalvų gausa ir žaisminga nuotaika vilios užsukti kiekvieną. Visi čia pabuvoję sutiks, jog tai, kas paprasta, gali būti ir ypatingai įdomu!

 

Ugnies valdovai. Pasakojama, jog pirmosios mokslo žinios atsirado su pirmuoju ugnies įžiebimu. Paprastai ugnis buvo naudojama maistui ruošti ar būstui šildyti. Mūsų protėviai garbino šventąją ugnį, aukojo turtus namų židinio deivei Gabijai. Vis dėlto, nors šiandien ugnį suprantame ne kaip dievų siųstą dovaną, o kaip cheminį degimo procesą, šis reiškinys nepraranda užburiančio vaizdo bei magijos.

Tamsiausiame VII forto tunelyje, centrinėje poternoje įsikūrusios ugnies valdovų dirbtuvės Jus stebins neįprastomis ugnies savybėmis. Visiškai saugių užsiėmimų metu galėsite išvysti, kaip degant skirtingoms medžiagoms keičiasi liepsnos spalva. Pabandysite užkurti laužą be degtukų, pamatysite iš ugnies kylantį liepsnos tornadą. Kiekvienas programos dalyvis įgis aukščiausio laipsnio ugnies valdovo sugebėjimus, išmokęs rankose laikyti degančius muilo burbulus bei privertęs pagal muzikos melodiją šokti liepsnas! Paslaptinga VII forto aplinka bei ugnies šou nepaliks abejingų ir paskatins įsitraukti į užburiantį liepsnų pasaulį.

 

Spalvų žaismas. Danguje išvydus vaivorykštę, kiekvieno veide atsiranda šypsena – spalvos suteikia be galo daug džiaugsmo. Patekę į spalvų žaismo sūkurį, lankytojai atliks galybę akiai malonių eksperimentų bei taps pilnaverčiais indikatorių specialistais. Drauge su Kauno tvirtovės VII forto įgulos nariais leisitės į įvairiausių indikatorių pažinimo kelionę, kurios metu išmoksite atskirti gamtoje randamas ir chemiškai pagaminamas medžiagas. Sužinosite kaip atpažinti rūgštinius ir šarminius tirpalus bei kuo ypatinga jų spalvų gama. Naudojant indikatorius atliksite įvairius eksperimentus: pasitelkus pH skalę, nustatysite įvairių skysčių terpes, gaminsite indikatorinius popierėlius, padedančius atskleisti mėgstamų gėrimų chemines savybes. Kiekvienas programos dalyvis praplės savo žinias apie indikatorius, pamatys praktinį jų pritaikymą, o kilus abejonėms dėl įgytų žinių bus patikrintas ar pats galės patikrinti savo draugus išskirtiniu „melo detektoriumi“. Spalvinga ir informatyvi kelionė, susipažįstant su indikatoriais, visiems festivalio dalyviams padės greičiau perprasti, kokios medžiagos slepiasi už jų pamėgtų atspalvių.

 

Edukacinės programos VII forto laboratorijoje. Visus, norinčius dar labiau pažinti ir įsigilinti į chemijos mokslo įdomybes, kviečiame apsilankyti Kauno tvirtovės VII forte įsikūrusioje laboratorijoje. Edukacinių užsiėmimų metu susipažinsite su laboratorijos saugaus darbo taisyklėmis bei pasijusite tikrais mokslininkais, užsidėję akinius, chalatus, pirštines, o svarbiausia – eksperimentuodami su cheminėmis medžiagomis!

Norinčius sužinoti ir išmokti dar daugiau, kviečiame į periodiškai vyksiančius edukacinius užsiėmimus. Jų metu turėsite susipažinsite su chemijos mokslo raida bei trumpam sugrįšite į alchemikų laikus. Patikrinti ar pagilinti turimą cheminių žinių bagažą galėsite interaktyvioje viktorinoje. Besidominčius kaip gimsta kvapai pakviesime į edukacinę programą, kurioje pamatysite įrangą, reikalingą eterinių aliejų gamybai, sužinosite jų naudingąsias savybes ir stebėsite kvapiųjų skysčių gamybos procesą. Laboratorijoje drauge išsiaiškinsime, kas slepiasi po žodžiu „polimerai“, nagrinėsime įdomiąsias druskų savybes. Šių ir kitų edukacinių užsiėmimų metu įgysite teorinių žinių ir praktinių įgūdžių.

7 Šviesos magija. Nors terminas „liuminescencija“ daugeliui atrodo negirdėtas ir neįprastas, pažvelgus, kas slepiasi po šiuo žodžiu, suprantama, jog su liuminescencija susiduriame kone kasdien. Visgi retas susimąsto, jog vasaros vakarą miške pastebėtas jonvabalis ar turistiniame žygyje perlaužta šviečianti lazdelė ir yra liuminescencijos reiškinys. XX a. tyrimų centrus papildžiusi nauja mokslo sritis šiandien gali pasigirti daugiau kaip 17 skirtingų atšakų bei gausybe taikymo galimybių. Pradedant medicina ir baigiant kriminologija.

Įžengę į tamsoje skendinčią VII forto centrinę poterną, liksite pakerėti. Ar kada nors žaidėte švytinčiomis šaškėmis? O gal norėjote sužinoti, kaip atskirti tikrą pinigą nuo padirbto? Kokiomis įdomybėmis pasižymi bioliuminescencija? Atsakymai į šiuos klausimus bus pateikti, stebint šviesos magijos eksperimentus. Išsiaiškinę švytinčių lazdelių paslaptis, pritaikysite įgytas žinias praktiškai: naudodami liuminescencines medžiagas bandysite aptikti skylę vandentiekio vamzdyje ir sužinosite, kurį iš šių magiškų tirpalų galima nusipirkti maisto prekių parduotuvėje. Nors tamsiojoje centrinėje poternoje visad vėsu, lankytojus čia sušildys VII forto paštas – draugą norintys nustebinti svečiai galės patys pagaminti ir nusiųsti jam linkėjimus, pasinaudoję čia pat veikiančiu šviesos magijos paštu.

 

Istorinis fotoateljė. Mūsų dienomis, siekdami atkurti istorinius įvykius bei originalų tvirtovės vaizdą, istorikai susiduria su nemenku iššūkiu – kaip tiksliai atrodė tam tikros Kauno tvirtovės fortų detalės? Kokias uniformas dėvėjo čia gyvenusi įgula? Kaip tvirtovės pastatai keitėsi istorijos eigoje? Menkas vizualinės istorinės medžiagos kiekis neretai trukdo suformuoti detalų Kauno tvirtovės vaizdą, tačiau festivalio svečiai gali pakeisti šią situaciją! Kiekvienas į istorinį fotoateljė užsukęs lankytojas pasijus lyg sugrįžęs į 1887 metus, kuomet į VII fortą žengė pirmieji kariai. Čia svečių lauks tikros Kauno tvirtovės įgulos karių uniformos, istoriniai žemėlapiai bei ryšio prietaisai. Naudodamiesi Pirmojo pasaulinio karo laikus menančiais daiktais, lankytojai galės įsiamžinti originaliose istorinėse kompozicijose.

 

Alpinizmo trasos. Plaukus kedenantis vėjelis, nuotykius žadančios trasos ir iš viršaus atsiverianti VII forto panorama – tokiais pojūčiais džiaugsis kiekvienas, užsukęs į alpinizmo įranga nusėtus įtvirtinimo šlaitus ir pylimus. Čia atvykę lankytojai bus aprūpinti reikalinga įranga ir išbandys skrydį virš kairiojo forto kiemo, kelionę virš „bedugnės“ pėstininkų pozicijoje, gimnastų vertą išbandymą einant kelių metrų aukštyje ištemptu lynu ir kitas drąsos reikalaujančias trasas. Alpinizmo elementais papildytos nuotykių programos padės atgauti jėgas po išsamios pažinties su įvairiausiomis mokslo sritimis bei naujausiomis technologijomis.

 

Orientaciniai žaidimai. Karta iš kartos senųjų miesto gyventojų perduodamos legendos byloja – Kauno tvirtovės VII forte tebėra paslėptas Rusijos caro Aleksandro III lobis, kurį čia paliko ir slaptais užkalbėjimais apsaugojo iš tvirtovės besitraukiantys kariai. Visos pastangos atskleisti caro Aleksandro III lobio paslaptį buvusios bergždžios. Sakoma, jog dažnas, įžengęs pro VII forto vartus su šia misija, grįždavo praradęs amą ir niekad nebebandydavęs sugrįžti atgal.

Susipažinti su Kauno tvirtovės VII forto teritorija bei įminti joje slypinčias mįsles galės kiekvienas, įsiliejęs į orientacinius žaidimus. Festivalio svečiai galės pasirinkti jiems artimesnį žaidimo formatą: pažintinę, VII forto statinius bei istoriją pristatančią ekskursiją ar įtemptą, užduočių ir veiksmo kupiną paslapčių paiešką. Orientacinių žaidimų metu susidursite su senaisiais Kauno tvirtovės gynėjais, pažinsite jų kasdienybę, kuri neretai gali pasirodyti sudėtinga bei bauginanti.

 

Ekskursija „Kauno tvirtovės istorija. Nuo pirmosios plytos iki paskutinio šūvio“. Galingos raudono mūro sienos, miestą it geležinis kumštis apjuosę ir pagrindinių arterijų – gatvių atsiradimą paskatinę statiniai, vienas moderniausių XIX a. pab. Rusijos imperijos gynybinių įtvirtinimų… Nuo pat statybų pradžios Kauno tvirtovei buvo žadama sėkmė, tačiau viena iš penkių pirmosios klasės Rusijos imperijos tvirtovių krito, kuomet iš devynių jos fortų buvo užimti vos trys.

Tvirtovės komendanto klaida, prastas karių pasiruošimas ar neatsakingas armijos dalinių paskirstymas? Į centrinį VII forto šaudmenų sandėlį užsukę lankytojai sugrįš į XIX a. pabaigą ir iš naujo išgyvens Kauno tvirtovės istoriją. Nuo Rusijos imperijos generolų sudaryto pirmojo Kauno tvirtovės plano iki paskutinių tvirtovės gyvavimo akimirkų, baiminantis galingų vokiečių artilerijos kanonadų – teatralizuotai pateikiamas istorinis pasakojimas svečiams leis iš arti pažvelgti bei įsitraukti į Kauno tvirtovės įgulos kasdienybę.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą