Festivalio naujienos

Jubiliejinio Mokslo festivalio intrigos (0)

     Vilniuje pakviesime visus norinčiuosius, o ypač moksleivius, savo akimis pamatyti, kaip gimsta garsieji lietuviški lazeriai, kaip unikaliame reaktoriuje auginami puslaidininkiniai kristalai, kaip mokslininkai, bendradarbiaudami su JAV farmacijos bendrovėmis, kuria naujos kartos priešvėžinius vaistus. Vilniaus universiteto Žmogaus genomo tyrimų centro mokslininkai, vadovaujami akad. Vaidučio Kučinsko, vykdo lietuvių genomo tyrimus, siekdami nustatyti Lietuvos populiacijos genetinę įvairovę, kad  šias žinias galėtų taikyti diagnozuojant ar net prognozuojant ligas.

     Lietuvos mokslų akademijos patalpose Lietuvos mokslo premijos laureatai paskaitų cikle atskleis, už kokius darbus pelnė šį apdovanojimą. Pavyzdžiui, prof. Zigmuntas Kiaupa išduos paslaptį, kaip tiriama ir rašoma Lietuvos istorija, o prof. Romas Baronas – kodėl mokslininkai kompiuteriais modeliuoja bakterijų judėjimą skystyje.

     VU Gamtos mokslų fakultete, kaip ir kasmet – intriguojanti programa ir įdėmus žvilgsnis į mus supančią gamtą. Ar girdėjote apie augalus – parazitus, kurie gyvena Lietuvoje? Kaip jie parazituoja kitus augalus? Dr. Rolandas Tučas papasakos, kas Lietuvos teritorijoje gyveno I–XII amžiais, doktorantė Tatjana Iznova  – iš kur atsirado grybai, kaip jie auga, kaip maitinasi ir dauginasi. Pamatysite meteoritų kolekciją, švytinčias chromosomas, baltymus „prožektorius“ ir dar daug kitų įdomybių.

     Kodėl drėgnuosiuose Amazonės miškuose žolės „sulipo“ į medžius? Kaip augalai gyvi išlieka karščiausiose ir sausiausiose dykumose? Apie tai Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijoje  kalbės vyr. botanikė Teresė Jokšienė.

     Svečias iš Lenkijos, Varšuvos Koperniko mokslo centro direktorius Robertas Firmhoferis  papasakos apie Mokslo muziejų reikšmę skatinant moksleivių ir visuomenės mokslinį smalsumą, o BBC žurnalistas ir dokumentinių filmų autorius Ch. Riley primins intriguojančius faktus apie „Apollo“ kosminę programą ir parodys savo režisuotą filmą „Mėnulio šešėlyje“.

     Kaune šiemet planuojamos  ne tik dešimtys įvairių ekskursijų, praktikos darbų ir paskaitų, bet ir tarptautinė mokslo mugė, kuri vyks festivalio metu, rugsėjo 13 dieną, KTU miestelyje ir įvairiuose fakultetuose. Apie turiningą mugės programą papasakosime kitoje žinutėje, o dabar norime suintriguoti jus renginiais, kuriuos aplankę taip pat gausite daug naudingų, praktinių žinių.

     Gyvūnų mylėtojai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje sužinos, ar galima iš didelės meilės pakenkti savo augintiniui. Kada laikas vykti į gyvūnų klinikas? Pamatys, kaip atrodo stambiųjų gyvūnų ligoninė. Kauno apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo valdyboje sužinosite apie ugniagesių gelbėtojų darbą, išbandysite gaisrų gesinimo priemones, išmoksite apsaugoti save ir kitus. Onkologijos ligoninės spindulinio gydymo sektoriuje ekskursijos metu susipažinsite su spinduliniu gydymu bei jo metu naudojamais įrenginiais, generuojančiais pacientams gydyti skirtą jonizuojančiąją spinduliuotę. Taip pat susipažinsite su jonizuojančiosios spinduliuotės galima žala bei teikiama nauda. Ir netgi aplankysite pogrindinę spaustuvę „ab”, kurią  1980 m. savo sodyboje prie Kauno po namu iškastame požemyje įrengė spaustuvininkas Vytautas Andziulis.

     Viena labiausiai intriguojančių temų – kosmosas, todėl parengėme jums paskaitų ir demonstracijų ciklą „Žvaigždės žiūri į mus“. Prof. Vladas Vansevičius pateiks savo versiją, kodėl mes iki šiol nesutikome ateivių. KTU Telekomunikacijų katedra pasiūlys apžiūrėti 5,5 m skersmens palydovinio ryšio anteną bei susipažinti su veikiančia palydovinio ryšio sistema. Galėsite savo akimis pamatyti tikrą joninio variklio modelį, skirtą ateities raketoms. Ir sužinoti, kaip daugiau nei šimtmetį viso pasaulio mokslininkus kamavusį galvosūkį, kurio neįveikė JAV kosminių tyrimų agentūra NASA, išsprendė prof. Armino Ragausko vadovaujami lietuviai. Jų išradimai medikams padės išsaugoti tūkstančius sunkias galvos traumas patyrusių žmonių gyvybių, o astronautams – atlikti ilgus kosminius skrydžius.

     Klaipėdoje Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje moksleiviai susipažins su realia jūrinio laivo įranga, jos valdymo galimybėmis, patys valdys įvairius laivus sumodeliuotose realiuose plaukiojimo rajonuose. Apsilankę Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakultete, galėsite dalyvauti parodomuosiuose eksperimentuose atliekant naftos, aplinkos oro užterštumo, aplinkos triukšmo lygio ir metalų kietumo tyrimus arba pabandyti valdyti traukinį išmaniaisiais įrenginiais. Klaipėdos universiteto Uosto inžinerijos ir navigacinių sąlygų tyrimo laboratorija supažindins klausytojus su jūrų Klaipėdos uostu, jo galimybėmis ir plėtros perspektyvomis. Bus parodyta laboratorija ir jos įranga, pademonstruotas laivo atplukdymas į „ateities“ Klaipėdos uostą.

     Šiauliuose jūsų laukia augalai be grimo, arba žvilgsnis į jų mikropasaulį; taip pat pamoka, kaip naudotis viena naujausių inovacijų aerobiologijoje – žiedadulkių dienoraščiu. Tai itin aktualu alergiškiems žmonėms. Norite įvertinti savo fizinę formą? Tuomet atlikite fizinio ir sportinio parengtumo testus, o po to pasivaišinkite sveikatingumo kokteiliais. Įvairaus amžiaus vaikai galės patys pasigaminti žaislų, dalyvauti žaidybinėje veikloje.

     Užsukę į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikų Radioterapijos skyrių, susipažinsite su spindulinio gydymo metu naudojamomis technologinėmis galimybėmis bei jų taikymu gydymui.

     „Detektyvas Botanikos sode“ – tai edukacinis žaidimas Šiaulių universiteto Botanikos sode, kurio dalyviams, remiantis užšifruotomis nuorodomis, reikės rasti pradingusi augalą. Žaisdami dalyviai galės praplėsti žinias apie augalų fiziologiją, dauginimąsi ir kitas savybes.

     Panevėžyje duris svetingai atvers KTU Panevėžio instituto Technologijų fakultetas. Čia lankytojai susipažins su įmonių valdymo ypatumais. Patirs, kokių žinių reikia norint įsteigti ir valdyti įmones. Sužinos, ar kompiuteris turi intelektą, ir kaip robotai suranda kelią namo. Na, o būsimuosius studentus turėtų sudominti informacija apie vietiniuose universitetuose siūlomas tarptautines mainų programas.

Tiesą sakant, neįmanoma viename tekste išvardyti visko, ką  jums parengė geriausi Lietuvos mokslininkai, išradingiausi doktorantai, sumaniausi studentai. Kviečiame savo akimis pamatyti naująjį, sparčiai kintantį mokslo bei technologijų pasaulį. Visą festivalio programą rasite interneto svetainėje www.mokslofestivalis.eu  

Mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ informacija.

Komentarai

Parašykite šiam straipsniui komentarą